Kazimierz Wielki University

Kazimierz üniversitesi bigileri

Polonya’nın Bydgoszcz şehrinde bulunan Kazimierz Wielki University (Kazimierz Wielki Üniversitesi) 1968 yılında kolej olarak eğitim hayatına başlamış, 1974 yılında ise üniversite olmuştur. Yaklaşık 15.000 öğrencinin öğrenim gördüğü Kazimierz Üniversitesinde eğitim dili İngilizce olup ingilizce dersler açılmaktadır. Polonyadaki resmi adı Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy’dir.

Akademik takvim Türkiye’deki üniversitelerle hemen hemen aynıdır.

Oryantasyon programı: Oryantasyon yaklaşık 2 hafta sürüyor. Erasmus öğrencilerinin ğretim üyeleriyle tanışmaları sağlanıp, şehir hakkında bilgiler. Verilen bilgileri daha iyi kavratmak için şehir oyunları oynanıyor. Yemek kültürlerini tanıtmak için Polish Dinner etkinliğinde restauranta gidiliyor ve ESN ile birkaç bar’da kaynaşma etkinlikleri düzenleniyor.
“‘’Welcome Week’’ adında bir haftalık oryantasyon programları var. Program, öğrencilerin yerel kültürü, yemekleri, şehri tanımasını ve birbiriyle kaynaşmasını amaçlayan güzel etkinliklerden oluşuyor.”

Okulun erasmus öğrencileri için ‘Buddy Programı’ var. Şehre yeni geldiğinizde yardımcı olması için size yerel öğrencilerden birinin iletişim adresini veriyorlar. Şehre gelmeden önce bununla ilgili bir mail alacaksınız. O öğrenciyle muhakkak iletişime geçin. Şehre vardığınızda sizi istasyondan almaktan tutun oturma izninin çıkarılması, aylık kart, öğrenci kartı gibi pek çok konuda yardımcı oluyorlar size. Yurt görevlileri bile İngilizce bilmiyor, ilk gün yardıma ihtiyacınız olacak.

Dil Kursu: Ücretsiz olarak verilen kurs, kredilendirilmektedir. Ücretsiz Polish dersi veriliyor. 4 ects.

ODTÜ ile kıyaslama:ODTÜ’ye oranla daha kolay olmakta. Bazı hocalar sınav yapıyor bazıları sadece sunumla yetiniyor.

ECTS / Transkript: Evet.

Yurt olanakları: Okul isteyen her öğrenciye 80 Euro karşılığında yurt sağlamakta. Okul sitesinde yer alan application formu doldurmanız gerekmekte.

Kazimierz Wielki Üniversitesine ait iki adet karma öğrenci yurdu bulunmaktadır. Tüm erasmus öğrencilerine istedikleri takdirde oda temin ediliyor. Okula başvuru yaptığınız belgede yurtta kalmak isteyip istemediğinize dair bir soru bulunuyor, onu işaretliyorsunuz. Odalar iki kişilik. “Benim kaldığım dönemde yurt ücreti aylık 320 PLN idi.”

Yurtta 4 odanın ortak kullanımına tahsis edilen bir adet tuvalet, bir adet duş kabini bulunmakta. Öğrenciler bu alanların temizliğini dönüşümlü olarak kendileri yapıyorlar. Oda temizliği de odayı kullanan öğrenciler tarafından yapılıyor. Her katta mutfak var. Yurdun tek kötü yanı danışmada çalışan görevlilerin İngilizce bilmemesi sebebiyle yaşanan iletişim zorluğu.

Ulaşım olanakları: Ülke içinde genelde trenlerle ulaşım sağlanıyor. Öğrenci pasonuz olduğu zaman yarı ücret ödüyorsunuz. Ulaşım Türkiye ye oranla çok rahat ve ucuz. Kazimierz Wielki Üniversitesine Berlin üzerinden trenle ulaşmak mümkün olmaktadır.
“Ben de dahil olmak üzere duyduğum birçok kişi Berlin üzerinden ulaşımı sağlamıştı. İlk gidiş için karmaşık görünse de Berlin’den, Bydgoszcz’a 40 dk mesafedeki Torun’a Polskibus firması gitmektedir. Torun’dan trenle Bydgoszcz’a geçilebilir. Ama bu ilk gidiş için biraz karmaşık olduğundan ben Berlin den trenle Bydgoszcz’a gitmeyi tercih ettim. Tren, Poznan aktarmalı olsa da diğer yollardan daha hızlı ve daha güvenli ancak daha pahalı.
“Şehir içi ulaşım tramvay ve otobüslerle sağlanıyor. Gece hizmet veren otobüsler de bulunmakta. Tek kullanımlık öğrenci bileti 1,5 PLN. 45 PLN ödeyip aylık kart da alabilirsiniz. Şehirler arası ulaşımda ise tren ve Polskibus yaygın olarak kullanılıyor. Tren biletleri öğrencilere %50 indirimle satılıyor. Bu indirimden yararlanabilmek için okulun size vereceği öğrenci kartı muhakkak yanınızda bulunmalı. Aksi takdirde para cezası yiyebilirsiniz. Polskibus’ın böyle bir indirimi yok”

Vize süreci: Erasmus öğrencilerinin ulusal D vizesi almaları gerekmekte. Belgelerin tesliminden sonra 3 gün içinde çıkmakta. “Erasmus öğrencilerinin ulusal D vizesi alması gerekmektedir. Gereken belgeler linkte belirtilmiştir. Belgelerin tesliminden sonra 3 gün içinde vizem çıkmıştı.”

İkamet izni: Ücretsiz izni almanız gerekmektedir. Şehre varıştan sonra birkaç resmi işlem gerekiyor. Buddy friend ile gidiliyor, 10 dk filan sürüyor ve ücretsiz.

Kişisel Öneriler: Kazimierz Wielki Üniversitesine erasmus için giden öğrencilerimizin kişisel görüşleri ise: “Aylık yaklaşık 600-650 euro masrafım oldu. Polonya’da yaşamak ve gezmek gerçekten ucuz aslında ama benim gibi diğer avrupa ülkelerine sık sık geziye gidenler için böyle bir masraf çıkıyor.”

Erasmus sürecinde bol bol gezmeyi düşünen arkadaşları şöyle bir konuda uyarmak isterim. Kimi zaman Berlin’den kalkan uçaklar Varşova’dan kalkanlara nazaran daha ucuz oluyor. Bydgoszcz’tan Berlin’e gitmek için tren yerine Polskibus’ı tercih etmenizi öneririm. Bydgoszcz-Berlin trenlerinde öğrenci indirimi olmuyor bildiğim kadarıyla ve bilet fiyatı 40-50 euro arası değişiyor. Polskibus’ın ise doğrudan Bydgoszcz-Berlin seferi yok ama Torun-Berlin seferi var ve biletler ne kadar erken aldığınıza bağlı olarak 40-60 PLN arası değişiyor. Bydgoszcz-Torun arası ise trenle 45 dakika.

Türkiye’den Bydgoszcz’a ilk gelişinizi Berlin aktarmalı yapacaksanız şayet, otobüs saatlerini bileti almadan kontrol etmenizi öneririm. Hangi şehri seçtiğinize göre değişmekle birlikte otobüs seferleri çok sık aralıklarla yapılmıyor. Misal Berlin-Torun için sabah 9 akşam 9 olmak üzere iki adet sefer bulunuyor yalnızca. Uçak biletinizi ona göre almak isteyebilirsiniz. Ayrıca Polskibus’ın Berlin Schönefeld havaalanından kalkan otobüsleri bulunmakta. Türkiye’den ilk gelişiniz Varşova aktarmalı olacaksa ise tren saatlerinin daha sık olması sebebiyle treni de tercih edebilirsiniz.

Pratik Bilgiler: Şehrin adı ‘Bidigoş’ şeklinde telaffuz ediliyor. Okulun faydalı linkleri: http://www.ukw.edu.pl/jednostka/study-at-ukw/exchange-students

Kazimierz Wielki Üniversitesi Erasmus şartları için tıklayınız

  • Yurtların wifi bağlantısı yok ve kablolu internete kayıt yaptırmanız gerekiyor geldiğinizde. Kayıt internet üzerinden yapılıyor ve onaylanması iki haftayı buluyor. Dolayısıyla ilk iki hafta yurtta internetiniz olmayacak, hazırlıklı olun J Wifi bulabileceğiniz en yakın yer Focus alışveriş merkezi. Tramvayla 5 dakika, yürüyerek 10-15 dakika mesafede. Aynı alışveriş merkezinden telefonunuz için Play hat alabilirsiniz.
  • Yurdun odtü yurtlarından farklı bir çamaşır sistemi var. Odtü yurtlarında her gün açılan çamaşır listesinde belirli saat aralıklarına adınızı yazabilirken burada çamaşır listeleri aylık olarak açılıyor. Çamaşır odasının kapısına aylık liste asılı olur, istediğiniz güne oda numaranızı yazarsınız. O gün çamaşır odasının anahtarını danışmadan alırsınız ve odayı kullanma hakkı o günlük sizin olur. 24 saat geçmeden anahtarı teslim etmeniz gerektiğini unutmayın.
  • Şehirde kimi zaman şiddet boyutuna varan ırkçı sataşmalar, saldırılar yaşanabiliyor. Özellikle gece dikkatli olun.

Polskibus için: http://www.polskibus.com/EN/index.htm

Tren için: http://www.intercity.pl/en/

Kazimierz Wielki University Adress: Jana Karola Chodkiewicza 30, 85-064 Bydgoszcz, Polony

Diğer Erasmus Üniversiteleri için tıklayınız