Joanneum Üniversitesi

Joanneum Üniversitesi Avusturya’daki en büyük uygulamalı bilimler üniversitelerinden biridir. Yaklaşık 4.500 öğrencisi ile hem şehir olan Graz hemde Avusturya Erasmus öğrencileri için cazip bir yaşam yeridir. Joanneum Üniversitesi Eğitim dili Almanca’dır.

Oryantasyon programı ve içeriği: Oryantasyon programı 1 hafta sürmekte. Şehir tanıtımı ve ihtiyaç duyulabilecek bilgiler verilmekte. Çeşitli doküman işlemlerinin halledildiği ve kültürel gezilerin düzenlendiği bir kaynaştırma etkinliği diyebiliriz.

Akademik Takvimi: Ekim- Subat Nisan- Agustos

İngilizce ders açılıyor mu? Erasmus öğrencilerinden gelen talep ve sınıftaki diğer öğrencilerin de onayıyla dersler İngilizce işlenebilmekte. Ders listesini gösteren bir internet sayfası mevcut.

Dil kursu: Ücretsiz dil kursu bulunmakta.

ODTÜ ile Kıyaslama: Dersler teoriden ziyade pratik odaklı işlenmekte. Zorluk eşit derece ancak daha çok proje ödevleri mevcut.

ECTS / Transkript: Evet

Konaklama Olanakları: Karşı üniversitenin önerdiği websayfası mevcut ve fiyatlar 150 – 300 Euro arasında değişmekte. 700 Euro depozito istenmekte.

Ulaşım Olanakları: Okul Graz’da ve Graz’a Türkiye’den direk uçuş yok. Bu yüzden Viyana’dan aktarma yapılması gerekmekte. Viyana’ya varılan saate göre aşağıdaki internet adresinden Viyana- Graz arası tren biletlerini alınabilmekte. Eğer biletleri gidiş tarihinden en az 3 gün önceden alınırsa indirimli fiyatlarla seyahat edilebilir. Şehir içindeyse aşağıdaki vasıtalarla seyahat edebilirler : Bisiklet, Tramway, Yaya

https://www.oebb.at/en/index.jsp

Vize İşlemleri: Vize için randevuyu vsf aracılığıyla alınabilmekte. Randevuyu yaklaşık 2-3 hafta sonrasına alabilmekteler. Randevu aldıktan sonra 1 aylık beklemenin ardından aynı gün içerisinde vize teslim edilmekte. VFS web sayfası:

http://www.vfsglobal.com/sweden/istanbul/contactus.html

İkamet İzni ve Ücretleri: İkamet gerekmekte ve ücretsiz sağlanmakta.

Kişisel Görüşler: Küçük bir şehir olduğu için bisiklet en iyi ulaşım aracı olacaktır. Okul aracılığı ile veya kendi imkanınız doğrultusunda kültürel ve turistik etkinliklere katılabilmek mümkün.

Kesinlikle ulaşımı dert etmeyip kendilerine bir bisiklet edinmeleri taraftaryım çünkü her yer yürüme mesafesiyle en fazla 20 dk. Diğer insanlarla sürekli iletişim halinde olurlarsa daha ucuza yaşamanın yollarını da bulabilirler. Kültürel ve turistik etkinlikleri kendi imkanlarıyla veya okul aracılığıyla gerçekleştirebilirler.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.