Polytechnic Institute of Setubal

Portekiz’in Setubal şehrinde kampus olarak kurulan Polytechnic Institute of Setúbal (Instituto Polytechnico de Setubal) 1979 yılında kurulmuş ve yaklaşık 7000 öğrenci öğrenim görmektedir. Akademik Takvim neredeyse ODTÜ ile aynı olup Bahar ve Sonbahar dönemlerinden oluşmaktadır. Eğitim dili: Portekizce. Ancak Erasmus öğrencileri için ingilizce ders açılımaktadır

Oryantasyon programı: Hocaların kendileri ve dersleri hakkında bilgi verdikleri 1-2 saat süren bir program yapılmakta. Oryantasyon programı olarak Potuguese Language and Culture adlı dersi verilmektedir. ***Tam olarak oryantasyon olmasa da, Portekiz dili ve kültürü dersi 2 hafta gibi bir sürede hızlandırılmış olarak verildi. Erasmuslular olarak, diğer öğrencilerden daha önce derslere başladık ve hem dili hem de kültürü tanıdık. Hocamız yerel şarkılar ve kültür hakkında bilgi verdi. Daha çok etik ten ve toplumsal normlardan bahsetti.”

Tam olarak oryantasyon olmasa da, Portekiz dili ve kültürü dersi 2 hafta gibi bir sürede hızlandırılmış olarak verildi. Erasmuslular olarak, diğer öğrencilerden daha önce derslere başladık ve hem dili hem de kültürü tanıdık. Hocamız yerel şarkılar ve kültür hakkında bilgi verdi. Daha çok etik ten ve toplumsal normlardan bahsetti.

Dil kursu: 4 hafta süren ücretsiz kurs bulunmakta ve kredilendirilmektedir.

ODTÜ ile kıyaslama: Daha kolay olmakta. Gittiğim üniversitedeki sınavların sayısı ODTÜ’dekinden daha az ve daha kolay ancak ödevler daha zor ve daha fazla. 

ECTS / Transkript: Evet.

Yurt olanakları: Üniversite yurt konusunda yardımcı olmakta. Aylık 150 Euro ücret talep edilmekte.

“Polytechnic Institute of Setubal Ümiversitesine başvurumuz sırasında bize bir dizi olanaklar sunuldu ve ben en iyi seçeneğin üniversitenin kendi residansında kalmak olduğunu düşündüm. İlk gittiğim zaman benden ilk 2 ayın kirasını direk aldılar. Aylık 150 Euro idi ve bu 300 Euroyu peşin olarak vermek demekti. Hostel olarak çok fazla bilgim yok, ama üniversitenin bulunduğu yere yakın bir tane otel var ki kesinlikle tavsiye etmiyorum. Geceliği 50 Euro civarında. linki ise http://www.sas.ips.pt/sas/?q=node/13

Ulaşım olanakları: Türkiye’den uçakla 5 saat sürmekte. Kalınan şehirde şehir içi ulaşım otobüs ile sağlanmakta. Öğrenci pasosu verilmekte ve otobüse tek biniş ücreti 1,5 Euro tutmakta. **Başkent Lizbon’a çok yakın ve 3,95 euro. Ama Şehiriçi otobüsler pahalı, 2,25 euro

“Türkiye’den direkt uçuş fazla yok. Aktarmalı uçuşlardan sonra da 3 gün içinde polise uğrayıp ülkeye aktarmalı gelindiği bilgisi verilmesi gerekiyormuş. Haber vermemenin cezası 30 Euro.
Şehirler arası çok fazla otobüs var. Tren çok yaygın değil. Şehir içinde yurt ve merkez arasında yarım saatte bir otobüs var. Bilet ücreti 2 euro civarındaydı. Aylık sınırsız öğrenci kartları var, 29 euro. Ya da ön yüklemeli indirimli kartlar var. Bu kartlarla her binişte yaklaşık 1.5 euro ödeniyor.”

“Türkiye den 4,5 saat süren zorlu bir uçuşun ardından, Lizbon a inmiştik. Oradan metroyla binilebilinir ve Entre Compus tan trenle Setubal e geçilir. Setubalde belediye otobüsleri belli aralıklarla okulun olduğu yere götürür.”

Vize süreci: Belgeleri eksiksiz teslim ettikten sonra 1 hafta içinde çıkmakta. Herhangi bir ücret istenmemekte. “Vize ücreti alınmıyor ama vizeleri 4 aylık veriyorlar. Ama bizim orada kalma süremiz 4 aydan fazla olduğu için vizeyi uzatmamız gerekiyor ve işte o zaman para alıyorlar.”

“Çok sancılı bir süreçti. Sanılanın aksine 30 gün uzadı. Tavsiyem hemen pasaportu alıp vizeye başvurulmasıdır. Herhangi bir ücret alınmıyor. Yalnız vizeyi uzatmak için 90 Euro gerekiyor.”

İkamet izni: Gerekmemekte.

Kişisel görüşler: Aylık harcamanız 600 Euro civarında olmakta. Kalabalık bir şehir değil. Başkente otobüs ile 40 dk da ulaşılabilmekte. Alışveriş merkezi, sinema, eğlence yerlerinin oldukça kısıtlı olmakta.

“500 Euro diyebilirim. Çok güzel zaman geçirdim ve Portekizliler çok cana yakın insanlar. Kesinlikle halkla ilgili bir sorun olacağını zannetmem ama işler çok yavaş ilerliyor. Buna hazırlıklı olunuz.”

“Aylık 600 euro civarında harcama yapıyordum. Turistik açıdan şehir tatmin edici değildi. Nüfus olarak da çok kalabalık bir yer olmadığı için kültürel etkinlikler de çok sık yapılmıyordu. Şehrin tek olumlu yanı ülkenin başkentine otobüs ile 40 dakika mesafede olması. Alışveriş merkezi, sinema, eğlence yerlerinin oldukça kısıtlı olması dolayısıyla Erasmus açısından tatmin edici bir şehir olmadığını söylemek mümkün.”

Diğer Erasmus Üniversiteleri İçin Tıklayınız