Hogeschool West-Vlaanderen

Üniversite adı: Hogeschool West-Vlaanderen

Akademik Takvimi: Ekim- Subat Nisan- Agustos

Oryantasyon programı ve içeriği: Okulun ilk günü süreçten bahsedilmekte, kayıtlar yapılıp ders programı açıklanmakta ve günün kalan kısmında okul ve şehir gezisi yapılmakta.

Eğitim dili: Erasmus öğrencileri için İngilizce ders verilmekte.

Dil kursu: Ücretsiz dil kursu verilmekte.

ODTÜ ile Kıyaslama: Dersler ODTÜ’deki derslere kıyasla daha kolay olmaktadır. Teorik eğitimin aksine pratiğe dayalı bir sistemleri bulunmakta. Vize yok sadece final yapılmakta fakat vizeler yerine yapmanız gereken proje sunum ve grup çalışmaları bulunmakta dolayısıyla iş yükü son 2.5 ay içerisinde fazlalaşmakta.

ECTS / Transkript: Evet

Konaklama Olanakları: Başvurunuzu tamamladıktan sonra karşı üniversite sizinle iletişime geçmekte. Bu süreçte Studvo Howest adlı üniversitenin bir kurumu size konaklama için her türlü desteği vermekte. Dilerseniz okula çok yakın olan Studax binasında aylık 300 Euro’ya (225+75 depozito) 36m2 lik dairede kalabilmektesiniz. Eğer kendiniz bir yer bulmak isterseniz size uygun sitelerin linklerini gönderiyorlar.

Ulaşım Olanakları: Ulaşım imkanları ekonomiktir. Belçika’da öğrenciler için Go Pass 10 isimli bir bilet uygulaması mevcut. 51 euro karşılığında aldığınız bu biletleri 10 defa şehirlerarası ulaşımda kullanabilmektesiniz.

Vize İşlemleri: Vize süreci 1-2 ay sürmekte. Vfs global isimli özel kurum Belçika Elçiliği yerine vize işlemlerini yürütmekte. Başvuru ücreti bulunmamakta fakat özel sağlık sigortası, pasaport masrafları ve pul ücreti için bir miktar para harcanabilmektedir.

İkamet İzni ve Ücretleri: 3 aydan fazla kalacağınız için ikamet izni almanız gerekmekte. Okulun sizden istediği belgeleri yanınızda götürseniz sizin adınıza işlemleri yürütmekteler. İlk aylar okulun verdiği belge yeterli olmakla birlikte sonrası için Belediye Binasına giderek oturum izninizi ve kimlik kartınızı almanız gerekmekte. Bu işlem için 18 Euro ücret talep edilmekte.

Kişisel Görüşler: Belçika küçük bir ülke olmasına rağmen birbirinden farklı tarihi ve güzel şehirler barındırmakta. Konumu itibarı ile çevre ülkeleri görme şansınızda bulunmakta. Bunlar için aylık 600-1000 Euro yeterli olabilmekte.

Be the first to comment

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.