Hamburg HafenCity Üniversitesi

Özellikle Erasmus programına katılmak isteyen Mimarlık ve Şehir Bölge öğrencileri Hamburg HafenCity Üniversitesi‘ne büyük ilgi göstermektedir. Hamburg HafenCity Üniversitesi (HafenCity Universität Hamburg) Akademik Takvimi: Ekim- Şubat ve Nisan- Ağustos dönemlerinden oluşmaktadır.

Oryantasyon programı ve içeriği: 1 haftalık oryantasyon süresince şehir, kurum, ders tanıtımları, oturma izni, sağlık sigortası konusunda bilgiler verilip yapılması gerekenler anlatılmakta.

Eğitim dili: Almanca

İngilizce ders açılıyor mu? Evet.

Dil kursu: . Yoğunlaştırılmış dil kursu ücretsiz, dönem boyu devam eden dil kursları ücretli olmakta. Dil kursları kredilendirilmekte

ODTÜ ile Kıyaslama: Derslerin Almanca olması dışında ders yükü ve zorluk derecesi açısından çok fark olmamakta

ECTS / Transkript: Evet

Konaklama Olanakları: Okul yurtlar konusunda yardımcı olmakta. Ancak genel anlamıyla yurtlarda yer sıkıntısı yaşanmakta. Yurtlarda fiyatlar sabit ve 267 euro aylık ücret, 400 euro depozito ücreti alınmakta. Devlet yurtları haricinde de yurtlar var ve fiyatları sabit. Evde kalmak isteyenler ise WG bakmasında fayda var.

Ulaşım Olanakları: Türkiye’den ulaşım konusunda uçuş firmaları incelenmeli. Şehir içi ulaşım için gidilecek üniversitenin banka hesabına yatırılacak para karşılığında (226,40 euro) öğrenci ve ulaşım kartı alınabilmektedir. Bu kart ile şehir içi ulaşımda ekstra bilet ücreti ödenmemiş oluyor ve bir dönem için geçerliliği bulunmaktadır.

Türkiye’den Hamburg’a THY ve SunExpress uçuşları var. Şehir içi ulaşım olanakları oldukça iyi durumda metro hatları yaygın. Bisiklet kullanımı için çok ideal bir kent. Öğrenci pasosu alınıyor. Şehirler arası ulaşım anlamında tren kullanımı yaygın ve bazı sitelerde son dakika biletleri ucuza satılıyor. Onun dışında ‘mitfahrgelengenheit’ da bir seçenek.

Vize İşlemleri: Başvuru süreci; randevu alma, eksiksiz belge toplama ve randevuya gitme aşamalarından oluşmakta. Randevudan sonra 2 gün içerisinde vize adrese postalanmakta. Erasmus öğrencileri için belge eksik olmadıktan sonra bir sorun yaşanmamakta.

İkamet İzni ve Ücretleri: Evet. Ücretli.

Kişisel Görüşler: Dönemlik öğrenci kartı ve ulaşım için yatırılan 226,40 euro yanında, her ay sağlık sigortası için yaklaşık 80 euro, konaklama için yurtta kalanlar ortalama 300-350, özel evde kalanlar da 500 euro yu göz önünde bulundurmalı. Bunun yanında gidilen ülkenin bankasında açılacak öğrenci hesabı için de her ay küçük bir miktar servis ücreti kesilmekte. Diğer ülkelere seyahat, turistik ve kültürel etkinlikler için de belli miktar para göz önünde bulundurulduğunda hibenin yanı sıra ek gelir ile gidilmesi gerekmekte.