Güney Danimarka Üniversitesi

Danimarka’nın Odense şehrinde bulunan Güney Danimarka Üniversitesi (University of Southern Denmark) 1998 yılında kurulmuştur. Çoğunluğu Güney Jutland’ta bulunan 6 kampüsten oluşan Danimarka Üniversitesi yaklaşık 13.000 öğrenciye eğitim vermektedir.

Erasmus öğrencileri için cazip olan Güney Danimarka Üniversitesi’nin Eğitim Dili İngilizce’dir. Akademik Takvimi ODTÜ ile aynı plup Bahar ve Güz dönemlerinden oluşmaktadır.

Oryantasyon programı: 2 gün süren programda bölüm ve okul ile ilgili pratik bilgiler verilmekte.

İngilizce ders açılıyor mu?: Odense kampüsündeki dersler İngilizce olarak verilmektedir.

Dil kursu var mı?: Ücretsiz Danca kursu verilmekte.

ODTÜ ile kıyaslama: İşletme bölümü için ders yükü ODTÜ’ye kıyasla daha az, dersler de genel olarak daha basic işleniyor. Sınavların bazıları da 20 dk hazırlanma süresi verilerek 20 dk sözlü sınav şeklinde olabiliyor.

ECTS / Transkript verildi mi? Evet.

Yurt olanakları:  Danimarka’nın giden her öğrenciye tek kişilik oda sağlama gibi bir politikası olmakta.

Ulaşım olanakları: Genellikle şehir içinde bisiklet çok yaygın bir şekilde kullanılmakta. Bunun yanı sıra otobüs ve tren de mevcut.

Vize süreci: VFS Global aracılığı ile çok rahat bir vize süreci geçirebilmektesiniz. 15 gün içinde vize almanız mümkün olmakta.

İkamet : 550 TL ücreti olan izni almanız gerekmekte.

Kişisel görüşler: Genel olarak pahalı bir ülke olduğu için yanınızda fazladan nakit para bulundurmanız yararlı olacaktır. Yağmurlu ve fırtınalı günler oldukça fazla yaşanmakta. Aylık yaklaşık olarak 750 euro civari harcama olmaktadır.