Ghent University

Üniversite adı: Ghent University

Akademik Takvimi: Ekim- Subat Nisan- Agustos

Oryantasyon programı ve içeriği: 2 günlük program kapsamında ilk gün okul hakkında genel bilgiler ve acil durum bilgileri verilmekte ikinci gün fakültelere özel ders seçimi, not ve sınav sistemi hakkında bilgiler verilmekte

Eğitim dili: Lisans seviyesinde Flamanca, Master ve Doktora seviyesinde İngilizce. Değişim öğrencileri için yeterince İngilizce ders mevcut.

Dil kursu: Kısa ve uzun kurslar şeklinde ücretli dil kursları bulunmakta. Erasmus öğrencilerine indirim kuponu verilmekte bu sayede 1 kur a 50 Euro karşılığında kayıt olunabilmekte ve aynı zamanda 3 veya 4 kredilik bir ders olarak eklenebilmekte.

ODTÜ ile Kıyaslama: Ugent,  Odtü ye göre öğrencinin kendi çalışma disiplinini sağlamasını bekleyen bir sistem sunmakta. Odtü ye oranla not konusunda biraz katı davranmakta.

ECTS / Transkript: Evet

Konaklama Olanakları: Üniversite yurt imkanı sağlamakta ancak Erasmus kabulü alınır alınmaz başvurmak yer bulmak açısından yararlı olacaktır. Kısa süreli kalacaklar için Facebook üzerinde Gent’de oda kiralamak için gruplar mevcut.

Ulaşım Olanakları: Gent küçük bir şehir ve neredeyse her yere yürüyerek gidilebilmekte. Bisiklet kullanımı çok yaygın ve üniversitenin bisiklet kiralayan bir birimi mevcut. Şehirde yaygın otobüs ve tramvay ağı mevcut bu sayede tek biletle ulaşım sağlanabilmekte. 60 dk içinde sınırsız aktarma yapma hakkınız bulunmakta.

Vize İşlemleri: Vize ücreti olmamasına rağmen belgeler hazırlandıktan sonra 160 Euro yatırmanız gerekmekte. Vizeye başvurmadan önce sağlık raporu almak için 300-350 tl ödemeniz istenmekte. Erasmus tarafından sağlanan hibe Konsolosluk için yeterli olmamakta.

İkamet İzni ve Ücretleri: 3 aydan uzun süreli kalımlar için 25 Euro karşılığında ikamet izni almak gerekmekte.

Kişisel Görüşler: Gent pahalı bir şehir değil. Üniversitenin kendi yemekhaneleri mevcut. Hem yemekler güzel hem de fiyatları uygun.

Cuma günleri saat 17:00 ve pazar gece 12 arasında gidiş dönüş tren biletleri %50 indirimli. Cuma günü Belçika’da bir yere gidip aynı biletle pazar gece 12’ye kadar geri dönebilirsiniz. Bilet alırken weekend ticket demeniz yeterli olacaktır.

Be the first to comment

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.