Freiburg Albert Ludwigs Üniversitesi

Freiburg Albert Ludwigs Üniversitesi (University of Freiburg) Almanya’nın en köklü üniversitelerinden olup Erasmus Öğrencileri tarafından en çok tercih edilen üniversitelerin başında gelmektedir. Kuruluşu 1400’lü yıllara dayanan Freiburg Üniversitesinde yaklaşık 30.000 Öğrenci öğrenim görmektedir.
Akademik Takvimi: Ekim- Şubat ve Nisan- Ağustos aylarını kapsayan Freiburg Üniversitesinde Eğitim Dili Almanca olup İngilizce dersler açılmaktadır.

Oryantasyon programı ve içeriği:4 gün süren programda okul tanıtımı ve genel bilgiler ve aktivite takvimi hakkında bilgiler verilmekte.

İgilizce ders açılıyor mu? Exchangelere özel ingilizce dersi açılmakta ancak bu her dönem olmamakta. Master derslerinin tamam İngilizce yapılmakta.

ODTÜ ile Kıyaslama: ODTU’deki iktisat derslerinden cok daha anlamli ve ODTU’deki gibi gereksiz bir zorlugu olmamakta. Dönem sonunda tek sınav yapılmakta. Derslere gitme zorunlu tutulmamakta. ERASMUS öğrencilerine kolaylık tanınmakta. Alamca bilenler hocasıyla önceden konuşmak koşuluyla iktisat dersi alıp sözlu sınav alabilirler.

ECTS / Transkript: Evet. ODTÜ iktisat 6 ETCS lik dersleri onaylamakta.

Konaklama Olanakları: 400 euro depozito, 276 euro aylik ücreti olan yurtlar bulunmakta.

Ulaşım Olanakları: En yakın havaalanı Basel-Mullhause-Freiburg havaalanı ancak buraya uçuşların fiyatları yüksek olmakta. Havaalanından Freiburg’a ulaşım da 20 euro tutmakta. Onun yerine Frankfurt Am Maın havaalani kullanılıp maksimum 15 euro karşılığında oradan Mein Fern Bus ile Freiburg’a ulaşım sağlanabilmekte.

Aylik masrafım 800 EURO civarıydı. Tursitik, kültürel yapılacak bir çok şey var, gerçekten küçük ama sevimli yemyeşil bir şehir. 1 saat içinde otobüsle İsvicre’ye ve Fransaya geçebilirsiniz. Hatta Fransaya bisikletle bile gidebilirsiniz. Semester ticket ile dönemlik ücret ödeyerek sınırsız toplu taşım kullanma hakkı elde etmektesiniz.

Vize İşlemleri: Vize almak gerekiyor ve bütün dökümanları eksiksiz götürmeniz gerekiyor, başvurduktan sonra en geç 1 gün içinde size geri veriyorlar pasaportunuzu vize ile beraber. Vize için ücret talep edilmemekte.

İkamet İzni ve Ücretleri:İkamet izni burada 3 aylığına veriliyor orada da uzatmanız gerekiyor. Vize başvurusunda ödediğiniz para haricinde ekstra bir ücreti yok.

Be the first to comment

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.