EPF Ecole d’Ingenieurs

Fransanın Başkenti Paris’de bulunan EPF Ecole d’Ingenieurs Üniversitesi özellikle mühendislik öğrencileri için önemli bir üniversitedir.
Akademik takvimi ODTÜ’ye göre biraz değişik olan EPF Ecole d’ingénieurs Üniversitesinde Dönem Ağustos – Aralık ve Ocak – Haziran aylarındadır.

Oryantasyon programı: 1 günlük programda okul tanıtımı yapılmakta ve kurallar anlatılmakta.

Eğitim dili: Fransızca – Belli bölümlerde İngilizce

İngilizce ders açılıyor mu? : Evet.

Dil kursu var mı?: Ücreti okul tarafından karşılanan, haftada 2 gün 2 saat kurslar bulunmakta.

ODTÜ ile kıyaslama: Ders yükü ODTÜ’den fazla. Haftanın her günü sabah 09.00 akşam 17.00 dersler olmakta. Dersler genellikle uygulamalı olmakta.

ECTS / Transkript:  Evet.

Yurt olanakları: Okulun anlaşmalı olduğu CROUS yurtlarına EPF Ecole d’Ingenieurs Üniversitesi’nin yolladığı formları doldurarak 400 avro’ya tek kişilik odalarda kalabilirsiz. 400 avro da depozito istenmektedir. Aylık tek kişilik  banyolu küçük mutfaklı yurt odaları 15m2 dir.

Ulaşım imkanları: EPF Ecole d’Ingenieurs’dan Paris’e banliyö hattı olan RER B ile 25 dakikadır. Gece saat 01.00’e kadar banliyö var. Otobüs ise sabaha kadar mevcut. Ulaşım ise öğrenci kartları ile nispeten daha ucuz olsa da , Türkiye’ye göre pahalı. Havalimanına ise ulaşım basit.

Vize süreci: Vize süreci Türkiye’de Campus France ile koordineli bir şekilde yürütülmekte. Vize süreçlerinde evrakların tam olmasına dikkat etmeniz gerekmekte.

İkamet: Fransa’ya gittikten sonra 3 ay içinde oturma izni alınması gerekmekte. Bunun içinde gitmeden Türkiye’de vize merkezinin belirlediği bir yerde sağlık muayenesinden geçmeniz faydalı olmakta. Bu belgeleri Fransa’da OFII merkezlerine 60 Euro luk pul ücreti ve kaldığınız yerden aldığınız belge ile gidip temin etmeniz gerekmekte.

Kişisel görüşler: Aylık toplam masraf 1000 Avronun üzerinde olmaktadır. Paris pahalı bir şehir olmakla birlikte, kültürel ve turistik açıdan zengin bir şehir.