Eindhoven Teknik Üniversitesi

Eindhoven Teknik Üniversitesi (Eindhoven University of Technology) Hollanda ve Avrupa’da Teknik ve teknoloji konusunda uzmanlaşmış bir üniversitedir. Eindhoven Teknik Üniversitesi (TU/e)
İngilizce eğitim vermekte olup olup dersler ingilizcedir. 13.000 öğrencinin öğrenim gördüğü üniversitede epeyce Erasmus öğrencisi de vardır.
Akademik takvimi: Güz ve Bahar olmak üzere iki dönemden oluşur.Eindhoven Akademik Takvim

Oryantasyon programı: Eindhoven Üniversitesi’nde 1 günlük oryantasyon oluyor. Okul ve şehir hakkında genel bilgiler veriliyor. Bazı bölümler ayrıca 1 haftalık bir oryantasyon programı düzenliyor. Katılım ücreti alınıyor ancak cüzi bir miktar. Özellikle bu bir haftalık program hem eğlenceli hem de faydalı olmaktadır. Zaten dönemin kalanına çoğunlukla o hafta edinilen arkadaşlıklar eşlik ediyor. Kesinlikle katılmanız önerilir.

Dil kursu: ODTÜ’deki gibi alınabilecek dil dersleri bulunmaktadır.

ODTÜ ile kıyaslama: Derse bağlı olarak ODTÜ’ye yakın bir ders yükü olabilmekte; ancak zorluk derecesi biraz daha az olmakta.

ECTS / Transkript: Evet.

Yurt olanakları: Okula başvuru yapılırken yurt talebinde bulunursanız okul sizi bir aracı firmaya yönlendirmekte. Firma dönem başlamadan sizinle iletişime geçmekte. Ellerinde benzer koşullarda birçok ev-oda bulunmakta. Dönemlik fiyatları 1500-2200 Euro arasında değişmekte. Parayı gitmeden ödemeniz istenmekte. Evde de yetecek kadar eşya bulunmakta. Odanızı seçerken oda arkadaşlarınıza dair bir bilginiz olmuyor. Kadın-erkek karışık kalınıyor. Bunu dışında ODTÜ yurtları gibi tipik yurtlar yok

Ulaşım olanakları: Eindhoven’ın havaalanı olsa da Amsterdam gibi sık kullanılmamakta. En rahat ulaşım yolu Amsterdam’a uçup, havaalanı içinden kalkan trenler ile Eindhoven’a gitmek.

Vize: Vize süreci biraz uzun ama sorunsuz geçiyor. Hollanda vize veya ikamet için 307 Euro civarı bir para alıyor. Ayrıca bankada belli bir miktarda para göstermenizi isteyebilirler. Gösteremezseniz direk red edilme sebebi olabilir. Süreç uzun biraz; ancak her şey planlanan gibi ilerliyor. Özellikle TU/e’nin ilgili kişileri (Uluslararası ofis vb.) çok yardımcı oluyor. Vize sürecini geçe bırakmamanızı öneriyoruz.

Vize için fotoğraf çektireceğiniz zaman Hollanda konsolosluğunun önerdiği fotoğrafçıda fotoğraf çektiseniz iyi olur. Turan Güneş’teki Yener Foto giden öğrenci tarafından önerilmiştir. Aynı caddenin ilerisindeki konsolosluğa sorabilirsiniz yine.

İkamet: İkamet izni gerekli. Bu ayrıca orada bulunduğunuz süreçte Schengen vizesi yerine geçiyor. Hollanda vize/ikamet için 307 Euro civarı bir para alıyor.

Kişisel görüşler: Hollanda içinde tren kullanırken öğrenciler genellikle “group ticket” alıyor. Ne-nasıl olduğunu gidince öğrenirsiniz. İngilizce konuşma oranı çok çok yüksek. Hemen herkes gayet güzel İngilizce konuşuyor. Dışarıda yemek bizdeki kadar sık yapılmıyor. Hem sağlıklı hem ekonomik olması açısından kendiniz evde yemek yapmayı düşünebilirsiniz. İnsanlar hep çok kibar ve güler yüzlü. Tanımadığınız kişiler sizlere selam verebilir.