Darmstadt Teknik Üniversitesi

Darmstadt teknik Üniversitesi Erasmus Bilgileri

Erasmus programına katılmak isteyen öğrencilerin en çok istedikleri yerlerden olan Darmstadt Teknik Üniversitesi (Technische Universität Darmstadt), Almanyanın Hessen eyaletine bağlı Darmstadt kentinde bulunmaktadır. Darmstadt Teknik Üniversitesi teknoloji ve teknik alanda lider üniversite olup 1877 li yıllara dayanan bir kuruluş hikayesi vardır. Mühendislik ve Özellikle Bilgisayar ve Bilişim bilimleri alanlarında elde ettiği başarılarla uluslararası alanda üne sahiptir. Üniversitenin yaklaşık 30.000 Öğrencisi vardır.

Darmstadt Üniversitesi Kampüsü 5 farkli bölgeye ayrilmistir. Bunlar, Şehir merkezinde olan Stadtmitte bölgesi, Lichtwiese, Botanischer Garten, Hochschulstadion ve Windkanal bölgeleridir.

13 fakültede 115 bölümde eğitim devam etmektedir. Bölümlerin listesinine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Darmstadt teknik üniversitesi Bölümleri

Akademik Takvimi: Ekim- Subat ve Nisan- Agustos dönemlerinden oluşmaktadır.

Oryantasyon programı ve içeriği: 1 hafta süren oryantasyon kapsamında üniversite ve şehir tanıtımını içeren sunumlar, bölge gezileri, ders kayıt işlemleri yapılmakta.

Eğitim dili: Almanca

Dil kursu: Yabancı öğrencilere ücretsiz verilen dil dersi kredilendirilmekte.

ECTS / Transkript: Evet.

Konaklama Olanakları: 250 euro depozito ücreti olan yurtlar için 250-350 euro arası ücret alınmakta. Yurtlara yerleşme konusunda yardımcı oluyorlar. 5 Kişilik daire tipi yurtlarda kalabilirsiniz. Üniversiteye bağlı tüm yurtlarda odalar tek kişilik. Genel olarak yurt imkanlarından memnun kalınmaktadır. Ancak düzenli bir denetim olmadığından bazı dairelerin ortak alanı oldukça bakımsız ve oda değiştirmek oldukça zor. Her ay 260 euro ödedeyen bir öğrenci ise son ay ücret alınmadığını belirtmiştir.

Ulaşım Olanakları: Darmstadt’a ulaşım oldukça kolay. Frankfurt havaalanından Darmstad’ta tren istasyonuna direk otobüs var. Oradan’da meydana, okula, ve yurda (Karlshof) giden bir hat var (H bus). 240 Avroya aldığınız öğrenci kartı ile (semesterticket) eyalet içinde tren ve otobüs parasız (hızlı tren hariç) binebilirsiniz.

Vize İşlemleri: Erasmus kabul mektubu ile işlemleri kolaylaştırma şansınız olmakta. Vize harcından muaf tutulmaktasınız. 3 aylık seyahat sigortası yaptırmanız gerekmekte. Bunun için 100 Tl ücret alınmakta. İDATA dan alacağınız randevu sonrası vize 2 hafta sonra çıkmakta.

İkamet İzni ve Ücretleri: 3 aydan uzun vizesi olanlar için gerekmemekte. Daha uzun kalacaklar içinde karşılığında ücret talep edilmemekte.

Kişisel Görüşler: Türk nüfusunun fazla olması kolaylık sağlamakta. Ben 3 aylık vize aldığım için oturma izni almam gerekti. Yabancılar ofisine Almanca bilen bir arkadaşımla gittim. Bu önemli çünkü İngilizce konuşmuyorlar. İzin ücretsiz.

Aylık masrafım ortalama 500 Avroydu. Ama ben daha çok Almanya içinde günübirlik gezilere katıldım. Çok param olmadığı için Avrupa içinde çok gezemedim. Şehirde etkinlik bol. Türk nüfusunun fazla olması bir avantaj. Ya da ben şanslıydım çünkü çok iyi ve yardımsever insanlarla karşılaştım.

Be the first to comment

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.