Chemnitz Teknoloji Üniversitesi

Almanya’nın köklü üniversitelerinden olan Chemnitz Teknoloji Üniversitesi (Chemnitz Technology of University) 1836 yıllarında kurulmuştur. 11.000 öğrencinin öğrenim gördüğü üniversitede Akademik Takvimi Ekim- Subat ve Nisan- Ağustos aylarını kapsamaktadır.

Chemnitz Teknoloji Üniversitesi’nde Eğitim Dili Almanca olup İngilizce paper yazma olanağı sunulmaktadır.
Oryantasyon programı ve içeriği: 4 günlük programda üniversite ve şehir tanıtımı yapılmakta. Öğrencilerin kaynaşması için çeşitli aktiviteler gerçekleştirilmekte.

Dil kursu: 45 euro ücreti olan dil kursu kredilendirilmekte. İnternet sitelerine erişim biz de olduğu gibi öğrenci numarası edindikten sonra efektif bir bicimde kullanılabiliyor. Derslerle ilgili internet sitesinde bulunan sayfalar eksik ve güncel değil. Ama okula kayıt surecinden sonra tüm dersleri arama motorundan ulaşarak görebilirsiniz.

ODTÜ ile Kıyaslama: Dersler daha kolay olmakta. Genelde hocalar erasmus öğrencilerine daha esnek davranmakta. “Çok belirgin bir fark olmamakla birlikte, vizesiz tek final olması ders yükünü biraz olsun azaltıyor. Dersler Almanca olduğu için çok kıyaslama yapamıyorum fakat çok zorlanmadım.”

ECTS / Transkript: Evet
Konaklama Olanakları: Yurt konusunda Chemnitz Teknoloji Üniversitesi yardımcı olmaktadır. Depozito ücreti olarak 260-380 euro istenen odalar için aylık 150-250 euro arasında ücret talep edilmektedir.

Yurt olanakları çok güzel. Uygun fiyata güzel yurtlarda kalıyorsunuz. Odtü deki gibi bir odayı 4 kişiyle paylaşmıyorsunuz. Herkesin kendine ait odası var. Tek kişilikten 7 kişiliğe kadar odalar mevcut. Ama dediğim gibi 7 kişilikte kalsanız bile sadece ortak alan olarak mutfak ve iki banyo var.

Ulaşım Olanakları: Chemnitz’de havaalanı bulunmamakta. Ulaşım genellikle Dresden ya da Leipzig’den yapılmakta. Öğrenci kimliği ile şehir içi ve Sachsen bölgesi içerisinde bedava ulaşım olanakları sağlanmakta. Okul şehir merkezinden yürüyerek 15-20 dk. Tramvay ve otobüslerde 5-8 dk arasında değişen seferlerle hareket etmekte.

Vize İşlemleri: Gidilecek tarihten 1 ay önce randevu almak gerekmekte. 15-20 gün içinde vize çıkmakta.

İkamet İzni ve Ücretleri: Konsolosluktan alınan vize 3 ay geçerli. Bu yüzden oraya gidildiğinde oturum izni almak gerekmekte. “İkamet izni gerekiyor. Normalde 100-110€ gibi bir ücreti var. Fakat benden “burslusun” gerekçesiyle bu ücreti almadılar. Fakat Türkiyeden gelen başka öğrencilerden bu ücret alınmış. Bu farkın sebebi nedir bilmiyorum.”

Kişisel Görüşler:
-Chemnitz’de Erasmus yapmanın en güzel yanı, şehrin Almanya’nın en ucuz şehri olması. -Türk öğrenci nüfusu çok.
-Öğrenci için part time iş olanakları mevcut fakat en azından B1 Almanca bilmek gerekmekte.
-Şehir çok büyük ya da gelişmiş değil, fakat yurtların bulunduğu kısımda öğrenci hayatı eğlenceli olmakta.

Alman öğrencilerle pek iletişime geçemiyorsunuz. Siz yardım istemedikçe kimse sizle ilgilenmiyor. Yardım istediğinizde de gerekli bilgiyi verip gidiyorlar. Onun dışında genel ihtiyaçlar için harcamalar fazla olmuyor çünkü gerçekten ucuz bir şehir. Almanya da daha bir çok şehirle karşılaştırdım. Gördüklerimi en ucuzu. Okuldan verilen öğrenci kartıyla bulunduğunuz eyalette( Sachsen ) local trainlerle ücretsiz ulaşım sağlıyorsunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.