Brno University of Technology

Üniversite adı : Brno University of Technology

Akademik Takvimi: Ekim- Subat Nisan- Agustos

Oryantasyon programı ve içeriği: Dersler başlamadan önceki hafta başlıyor, yaklaşık 5 gün sürüyor. Öğrenci kayıtları ve dönemlik çekçe dil dersine kayıtlar yapılıyor. Ayrıca ilk hafta her gün çekçe dersleri veriliyor. Onun dışında hafta boyunca ESN topluluğu bir çok etkinlik düzenliyor, şehir geziliyor, oyunlar oynanıyor.

Eğitim dili: : İngilizce & çekçe. Erasmus öğrencileri için İngilizce verilen derslerin listesini üniversiten verliliyor.

İngilizce ders açılıyor mu? Üniversitenin fakültelerinin ayrı web siteleri var, o web sitelerinden İngilizce verilen derslerin linkini rahatça bulabilirsiniz. Onun dışında zaten üniversite sizi bununla ilgili bilgilendiriyor.

Ders listesini gösteren bir internet sayfası/doküman

Dil kursu: Ancak kredilendiriliyor mu emin değilim. Dönem boyunca sürüyor ya da welcome week süresince derslere katılabilirsiniz. Ücretsiz.

Erasmus Ofisi İletişim & e-posta adresi:

ODTÜ ile Kıyaslama: Erasmus öğrencisi olduğunuz için okul sizden bir şey beklemiyor. Derslerden geçmek çok kolay, ders yükü ODTÜ’ye göre çok hafif. Güz dönemi dersler Christmas tatilinden önce ya da hemen sonra bitiyor, ocak ve şubat aylarınız tamamen size kalıyor.

ECTS / Transkript: Daha dönmeden transkriptinizi imzalanmış bi şekilde alabilirsiniz. Evrak işlerinde sıkıntı yaşatmıyorlar.

Konaklama Olanakları: Üniversite sizi kendi yurtlarına yönlendiriyor. Gitmeden 100 € depozito göndermeniz gerekiyor. Onun dışında günlük 110 czk ya da 109 czk ücretli odalarda kalıyorsunuz. Yurda internetten rezervasyon yaptırmak çok kolay.

Ulaşım Olanakları: Uçakla gitmek en mantıklısı. İstanbul’dan Prag’a uçabilirsiniz, Prag’dan otobüsle ya da trenle Brno’ya geçebilirsiniz. Aynı şekilde Viyana’ya uçup gene otobüsle Brno’ya gidebilirsiniz. Aynı şey Bratislava için de geçerli ancak pasaportunuzdaki vizeyle ilk hangi ülkeden giriş yapmanız gerektiğini kontrol etmelisiniz.

Ucuz uçak bileti için uçak biletinizi erken almaya çalışın.

Otobüs firması için, studentagency çok iyi bir tercih.

Vize İşlemleri: Vize süreci çok sıkıntılı geçebilir, dikkatli olmak gerekli. Randevu alırken hangi konsolosluğa başvurmanız gerektiğini iyi öğrenmelisiniz. İnternetten bi bilgiye ulaşamazsanız, konsolosluğu arayın ya da mail atın. Vizenin değerlendirilmesi çok uzun sürüyor

İkamet İzni ve Ücretleri: Eğer 1 sene erasmus yapacaksanız evet gerekiyor. Ücretli olduğunu biliyorum ancak ne kadara denk geliyor bir bilgim yok. 300 tl ye denk gelebilir.

Kişisel Görüşler ve öneriler: Temel birkaç çekçe kelime öğrenin. –bilmiyorsanız bile İngilizce konuşabileceğiniz birilerini illa ki bulursunuz-

Orada türk lirası çevirmeye çalışmayın.

Unicredit Bankası ekstra komisyon almaz, çoğu kişi bu bankayı kullanır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.