Bonn Üniversitesi

Almanya’nın Bonn şehrinde kurulan Bonn Üniversitesi (University of Bonn) 1818 yılında kurulmuştur. Erasmus programına katılacak öğrenciler için ilk seçeneklerden olan Bonn Üniversitesi Ren Friedrich Wilhelm Üniversitesi olarakda bilinmektedir.
Akademik Takvimi: Ekim- Şubat ve Nisan- Ağustos dönemlerinden oluşan üniversitede Eğitim dili Almanca’dır. Son sınıf derslerinin genelde İngilizce yapıldığı Bonn Üniversitesi’nde Master dersleri İngilizce yapılmaktadır.
Oryantasyon programı ve içeriği: İki ayrı program uygulanmakta. İlki 1 ay sürmekte dil kursuda olduğu için ücretli olan programa katılım zorunlu olmamakta. İkinci program 4 gün sürmekte. Okul ve şehir hakkında bilgiler verilmekte.

İngilizce ders açılıyor mu?:
Dil kursu: 60 euro ücreti olan dil kursu dersler başladıktan 1 ay sonra başlamakta ve derslerle beraber bitmekte. Kredilendirilmekte.
ODTÜ ile Kıyaslama: Dersleri zorluğu aynı olmakta. Haftalık ödevler verilmekte ve bu ödevlere göre final sınavına girip girmeyeceğiniz belli olmakta.
ECTS / Transkript: Veriliyor.
Konaklama Olanakları: Yurt konusunda üniversite yardımcı olmamakta. Yurtlara talep çok fazla olduğundan erken başvurmak gerekmekte. Yurt odaları genelde tek kişilik ve kendine özel mutfak banyo içeriyor. Yurt ücretleri 170-400 euro arasında değişmekte ve 2 aylık depozito alınmaktadır.

Başvuru adresi: http://www.studentenwerk-bonn.de/wohnen/ Bu siteden yurda başvuruluyor. 

Evde kalmayı tercih edenler için: https://www.facebook.com/groups/465007710218892/?fref=ts

Ulaşım Olanakları: Köln/Bonn havalimanı Bonn’a en yakın ola havalimanı. Buradan şehre gelmek için ise her yarım saatte bir SB60 nolu otobüs ile yaklaşık yarım saat sürmekte.
Şehir içinde ise, dönem başlarken sağlanan öğrenci kimlik kartı aynı zamanda o şehirde ve eyalette ücretsiz ulaşımı sağlayan paso içermekte.
Şehir içinde otobüsler ve tramvaylarla şehir dışına hızlı trenlerle ulaşım sağlanmakta. Öğrenci belgesiyle birlikte tüm eyalet içinde kullanılabilecek bilet verilmekte. Tüm dönem için geçerli bilet için 270 euro ücret alınmakta.

Vize İşlemleri: Belgeler eksiksiz olduğunda 3-4 hafta içinde vize çıkmakta. Ücret talep edilmemekte. Geçiminizi nasıl sağlayacağınız özellikle takip edilmekte.

Be the first to comment

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.