Bari Politeknik Üniversitesi

İtalya’nın Bari şehrinde bulunan Bari Politeknik Üniversitesi (The Polytechnic University of Bari) 1990 yılında kurulan ve yaklaşık 10.000 öğrencinin öğrenim gördüğü bir üniversitedir. İtalya ve Bari üniversitesinin çekiciliği Erasmus Öğrencileri içinde çekici olmaktadır. Ancak Bari Politeknik Üniversitesi’nde Eğitim dili: İtalyanca’dır ve İngilizce ders açılmamaktadır.

Akademik takvimi: Güz ve bahar dönemlerinden oluşuyor.

Oryantasyon programı: “Oryantasyon programı varsa da göremedik. Burada işler çok yavaş işliyor. İtalyanca biliyorsanız ne ala ama İngilizce bilen çok fazla kişi yok. Genelde öğretmenler çat pat İngilizce konuşabiliyor ama bürokrasi çok fazla.”

Dil kursu var mı?:Dil kursu Politecnico’da yok. Israrlarımız sonucu açmaya karar verdiler ama ayda 200 € ücrete karşıydı.

ODTÜ ile kıyaslama: Dersler ODTÜ’nün yarısı zorlukta olmakta.

ECTS / Transkript: Evet.

Yurt olanakları: Yurt erasmuslardan sadece Türklere verildi bildiğim kadarıyla başka görmedim . E.D.I.S.U yurdun adı. Ben aylık 120€ ödedim. Depozito 130€. Politecnico’nun idari ofisinin hemen karşısında bulunuyor. Ofisi kendi içinde.

Ulaşım olanakları:Toplu taşıma pek efektif değil ne yazık ki şehirde. Otobüsler zamanında gelmiyor fakat şehir çok büyük olmadığı için her yere yürüyebiliyorsunuz. Ve ya bisiklet kiralama şansınız da var. Yurt genelde dışarı çıkılan yerlere 7 km uzak, okulun ise hemen yanında.

Roma’ya uçakla, Roma’dan da trenle veya otobüsle geçebiliyorsunuz. Trenitalia’nın sitesinden bilet fiyatlarına bakabilirsiniz. Otobüs fiyatı her sene değişiyormuş. Roma’ya indiğinizde onu halletmeniz gerekir.

Toplu taşıma ile ilgili hiçbir tedirginliğiniz olmasın her yere yürünebiliyor. Zorunda kaldığınızda ya da yürümek hoşunuza gidiyorsa 40 dk. maksimum.

Vize süreci:” Vize sürecim çok zor geçti. Gitmeden önce hibe çıkmamıştı henüz bu sebeple benden extra bankada 9.000 euroluk bir hesap göstermem istendi. Bu hesabı gösteremeseydim başvurum kabul olmayacaktı. Sonrasında bütün belgeleriniz hazırsa 4 5 gün içinde çıkıyor vize. Kalacak yer olarak da oradaki danışmanımızla iletişeme geçemediğimiz için 3 günlük hostel rezervasyonunu göstermiştik.”
“Vize almak bütün belgelerinizi topladığınızda çok kolay. 5 gün içinde veriliyor sanırsam. Kalacak yer biraz sıkıntılı olabilir çünkü onlar buraya geldiğinizde hallolması gereken detaylar o yüzden ben Politecnico’nun erasmus danışmanıyla yurtla ilgili yaptığım maillerin çıktısını alıp hostel rezervasyonumu göstermiştim. Sorun çıkmamıştı”

İkamet izni: Evet alınması gerekiyor. 180 € kadar bir ücreti var.

Kişisel görüşler: Bari, güneyde olduğu için gayet ucuz bir şehir. Çok para harcamadan da geçinebilirsiniz. Ben son dönem eve çıktığım için biraz fazla harcamıştım ama onun haricinde burs artı aileden biraz destekle geçinebilirsiniz.
“Çok para harcamadım, Ankara’da ne kadar harcıyorsam o kadar harcadım, hatta daha da az. Hibem ve ailemden aldığım cüzi miktarda param yeterliydi. Bari güneyde olduğu için gayet ucuz bir şehir.”