Aristotle Üniversitesi

Erasmus anlaşmalı üniversitelerden olan ve Yunanistan’ın Selanik şehrinde bulunan Aristotle Üniversitesi (Aristotle University of Thessaloniki) ülkenin en büyük devlet üniversitelerindendir. Eğitim dili Yunanca olan Aristotle Üniversitesinde ingilizce ders açılmamakta olup Erasmus öğrencileri ile özel ingilizce dersler yapılmaktadır.

Akademik takvimi: Akademik Takvim için tıklayınız

Oryantasyon programı:  1 günlük programda okul ve şehir hakkında kısaca bilgi verilmekte ve erasmus programı için yapmamız gereken işlemlerden bahsedilmekte. Oturma izni konusunda izlenmesi gereken prosedür de anlatılmakta. Konferans salonundaki sunum bittikten sonra, kısa bir okul turu yapılmakta.

Dil kursu var mı?: Ücretli ve ücretsiz kurslar bulunmakta. Dönem başlamadan önce online kurslar verilmekte. Dönem başında iki hafta intensive kursu ya da dönemlik verilen kurs ücretsiz olmakta ve kredilendirilmekte.

ODTÜ ile kıyaslama: ODTÜ’deki dersler daha teorik, Aristotle’de daha pratiğe dayalı olmakta. Bu açıdan Aristotle’da ders yükü daha fazla fakat Odtü’nün daha zor olduğu söylenmekte.

ECTS / Transkript: Evet.

Yurt olanakları: Okulun yurt olanakları sadece maddi durumu yetersiz olan öğrenciler için ve erasmus öğrencileri için pek bir seçenek bulunmamakta. Kalacak yer bulma konusunda pek yardımcı olmamaktalar. Özel ajanslarla iletişime geçip, öğrenci binalarında kalacak yer ayarlanabilmekte. ‘Erasmus in Thessaloniki 2015-2016’ adlı Facebook grubundan ev arkadaşı bulunabilmekte. Her şey dahil ( kira, su, elektrik, internet, ısınma ) aylık 200 Euro ve 200 Euro depozito istenmekte.

Ulaşım olanakları: Selanik, Türkiye’ye çok yakın olduğu halde, uçak çoğu zaman mantıklı bir seçenek olmamakta. Uçuşlar genelde pahalı ve aktarmalı yapılmakta. Ankara-İstanbul-Atina-Selanik bu şekilde aktarma yaparak uçakla gidebilmektesiniz ya da İstanbul’dan otobüsle gidilebilmekte. 3-4 farklı firmanın günde ikişer seferi bulunmakta ve fiyatı uygun olmakta ( 35 Euro ) . Şehir içi ulaşım da gayet uygun, tek biniş otobüs bileti 0.50 Euro, aylık öğrenci bileti 15 Euro tutmakta.

Vize süreci: Vize sürecinin tek zorlu kısmı, gerekli evrakları toplamak olmakta. Evraklarınız hazırsa vize çıkması gayet kolay, 1 hafta içinde alabilmektesiniz. 315 TL gibi bir ücret talep edilmekte. Randevu almak biraz zor olabilmekte. Gitmenize yakın bir tarihe randevu verilmekte, üç ay önceden randevu almak gibi bir durum söz konusu olmamakta.

İkamet izni: Vize 90 günlük olduğu için sonrasında ücretsiz olan izni almanız gerekmekte.

Kişisel görüşler: Aristotle Üniversitesinin, öğrencilerine sağladığı en güzel imkan, yemekhanesinde günde üç öğün ücretsiz yemek vermesi. Merkezde bir evde oturursanız her yer yürüme mesafesinde olmakta. Türkiye’ye kıyasla sosyal aktiviteler ve dışarda yemek yemek daha ekonomik olmakta. ESN Thessealoniki çok başarılı ve aktif olarak tanınmakta. Yunanlılar da çok sıcak davranmakta.

 

 

Be the first to comment

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.