AGH University of Science and Technology

Polonya’nın Krakow şehrinde bulunan AGH University of Science and Technology Erasmu ve yurtdışı eğitim için cazip bir yer. AGH University of Science and Technology yaklaşık 40.000 öğrencisi ile Eğitim dili Lehçe – İngilizce eğitim yapan bir kurumdur.
Akademik takvimi: Ekim – Şubat

Oryantasyon programı: Okulun bir programı bulunmamakta. ESN’nin öğrencileri kaynaştırmak için düzenlediği 2 haftalık bir organizasyon yapılmakta.

İngilizce ders açılıyor mu?:Uluslararası öğrencilere özel olarak açılan İngilizce derslerin yanı sıra bazı fakülteler de kendi öğrencilerine İngilizce dersler açmakta.

Dil kursu var mı?: Dönem başında diğer derslerle başlayan ücretsiz dil kursu bulunmakta ve kredilendirilmekte.

ODTÜ ile kıyaslama: Fakülte derslerinin uluslararası derslere göre daha zor ve ders yükünün daha ağır olduğu söylenmektedir. Uluslararası dersler ODTÜ’deki derslere göre zorluk derecesi yönünden düşük ve ders yükü bir hayli hafif olmakta. Çoğu ders bir sunum ve bir final sınavıyla geçilebilmekte ve devamsızlık çok fazla önem arz etmiyor.

ECTS / Transkript: Evet.

Yurt olanakları: Okul yurt olanağı sağlıyor. İnternet üzerinden online olarak başvurulması gerekiyor gitmeden önce. Geldikten sonra yurdunu değiştirme olanağı da mevcut. Komfor olanaklarına göre aylık 260 ile 390 zloty arasında değişen bir fiyat aralığı var. Depozito istenmedi.  https://akademik.agh.edu.pl/en

Ulaşım olanakları: Türkiye’den THY veya Lufthansa gibi şirketlerle direk uçabilmektesiniz veya daha ucuza başka bir Avrupa şehrine uçakla gidip oradan otobüsle (Polski Bus, Lux Express) Krakow’a ulaşım sağlayabilirsiniz. Öğrenci kartınızı temin ettikten sonra 1.40 zlotye (yaklaşık 1 TL) genellikle istediğiniz yerlere ulaşımı sağlayan 20 dk lık biletler alabilmektesiniz. Kullanım sıklığına göre haftalık, aylık veya dönemlik biletler de alabilirsiniz. Şehir içinde genellikle otobüs ve tramvay kullanılmakta. Yurtlar ve fakülte binaları arasında da 10-20 dk arası değişen bir yürüme mesafesi bulunmakta.

Vize süreci: Hem Polonya elçiliğinden hem de VFS adlı bir kurumdan alınabilmekte. İstenilen belgeler temin edildikten ve başvurulduktan sonra 1 haftadan kısa bir süre içinde vize çıkmakta.

İkamet izni: Alacağınız Ulusal D tipi vize geçerliliği boyunca ikamet iznini de içinde barındırdığı için ek bir izne gerek olmamakta. http://www.vfsglobal.com/poland/turkey/

Kişisel görüşler: Yurt, ulaşım, alışveriş, kültürel ve sosyal etkinlikler, yeme-içme dahil aylık yaklaşık 1000 zlotylik (yaklaşık 750 TL) bir masraf olmakta. Şehir ve ülke içinde gezilebilecek birçok müze ve tarihi yerler bulunmakta.