Aalto University

Aalto Üniversitesi (Aalto University) Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de bulunan ve erasmus, değişim ve yurtdışında eğitim görmek isteyen öğrencilerin en çok talep ettiği üniversitelerden biridir. 2010 yılında Helsinki Teknoloji Üniversitesi (Kuruluş: 1849), Helsinki Ekonomi Okulu (Kuruluş: 1904) ve Helsinki Sanat ve Tasarım Üniversitesi (Kuruluş:1871) olmak üzere üç büyük Fin üniversitesinin birleşmesiye kurulan Aalto Universitesinde Eğitim dili: İngilizcce – Fince – İsveçce’dir.

Aalto Üniversitesinde yaklaşık 20.000 öğrenci öğrenim görmektedir. Aalto Üniversitesi’nin ana kampüsü Estani, Otaniemi’de, mühendislik okullarının yanı sıra İşletme Fakültesi lisans programlarının da bulunduğu bir yerdedir. İşletme Fakültesi’nin bazı bölümleri ise Töölö’de bulunmaktadır. Üniversite, Greater Helsinki bölgesine ek olarak, Mikkeli ve Pori’de de faaliyet göstermektedir.
Alto University School of Science;Industrial Engineering and Management bölümüne giden öğrencilerden derlenen bilgilere göre Akademik Takvim ODTÜ ve Türkiye’deki üniversitelerle aynıdır.

Oryantasyon programı:1 hafta süren bir program bulunmakta. 2. öğrencimi: ” Oryantasyon programı vardı fakat kendi üniversitemin güz dönemi bitmeden ordaki bahar dönemi başladığı için oryantasyon programına katılamadım.”

İngilizce ders açılıyor mu?: Eğitim dili Fince-İngilizce-İsveççe ancak bölümlere göre açılan derslerin ingilizce olma durumları değişmektedir. Örneğin Elektrik Mühendisliği’nde genellikle ingilizce dersler açılırken Malzeme Mühendisliğinde İngilizce Ders sayısı hatırı sayılır derecede az. Ancak Sınavlarda sorular Fince ve İngilizce olarak yer alıyor sınav kağıdında.

Dil kursu var mı? :Ücretsiz Fince dersi verilmekte. Kredilendirilmekte.

ODTÜ ile kıyaslama: Her dersin yük miktarı, çalışması gerekilen minimum saat sayısı, projelerin ve sınavların detaylı açıklamaları derslerin sayfalarında yer almakta. Dersi almadan önce elinizin altında güzel bir bilgi kaynağı bulunmakta. ODTÜ’de de uygulanması gereken bir nokta.
“Ben master dersleri aldığım için daha fazla o dersle ilgili öğrenilmiş bilgiye ihtiyacım vardı. Ayrıca bazı dersler 5 kredi ve 1 periyotluk derslerdi yani 1.5 ayda bitirilmesi gereken bu nedenle yükleri daha ağırdı.”

ODTÜ’de daha çok bireysel çalışma ön plandayken Aalto Üniversitesinde grup çalışmaları çok daha önemli olmakta. Çoğu derste sadece 1 sınav yapılmakta fakat grup çalışmaları bir hayli fazla olmakta. Teknik bilgiler hep örneklerle desteklenmekte. Bu durumda sizin görüşleriniz ve yorumlarınızda her zaman alınmakta. Ortalamada ikisi de aynı olmakla birlikte bazı dersler tamamıyla pratik olarak verilmekte.

ECTS / Transkript verildi mi? Evet fakat sadece geçilen dersleri gösteriyor.

Aalto Üniversitesi Yurt, Barınma ve Konaklama olanakları: Helsinki’de öğrenci olarak konaklamanın en yaygın 2 yolu bulunmakta. İlki üniversitenin de içerisinde bulunduğu AYY öğrenci birliği. Diğeri ise özel bir şirket olan HOAS kurumu. İkisi de güvenilir ve hizmeti kaliteleri yüksek. Depozito 500 avro aylık ücret 300 avro.
İki farklı şirketten yurt başvurusu yapabilmektesiniz, HOAS ve AYY. Değişim programı ile gelen öğrencilere öncelik tanınmakta. Başvurular internetten yapılabilmekte. Fiyatlar Türkiye’ye kıyasla çok yüksek. Ortak alanları olan tek kişilik odalarda kalmaktasınız.”

“AYY ile üniversite kampüsü içerisinde yurtlarda konaklama imkanınız olmakta. Başvurular internet sitesi üzerinden yapılmakta. Başvuru zamanları ve kabul süreçlerine sitesinden ulaşabilmektesiniz. http://ayy.fi/en/housing/ “

“Konaklama için zamanında başvurursanız güzel imkanlar var. 3+1 evde 2 kişiyle birlikte kaldım, aylık 391€ ödedim, depozito 500€.” Detaylı bilgilere sitesinden ulaşabilirsiniz. http://www.hoas.fi/

Aalto Üniversitesi Ulaşım olanakları: Türkiye’den ulaşım gidiş ve dönüş olarak Helsinki’ye alındığı zaman uygun fiyatlarda bulunabilmekte. Diğer taraftan Finlandiya’ya St.Petersburg üzerinden otobüslerle ya da Talinn, Stockholm gibi yerlerden cruise ulaşımıyla da ulaşmak mümkün olmakta. Şehir içinde ulaşımın en ekonomik yolu aylık sınırsız kart almak. Okuldan aldığınız öğrenci dilekçesiyle HSL (https://www.hsl.fi/en) ofislerine gidip bu kartlardan alabilmektesiniz. Metro, otobüs ve tren ile şehirde her yere ulaşabilmektesiniz. Okuldan alınan öğrenci belgesiyle ulaşım kartı alabilmektesiniz. Bu sayede yarı yarıya indirim alabilmektesiniz.
“Öğrenci pasosuyla herşey yarı fiyatına, ulaşım o pasoyla çok pahalı değil. Espoo sınırları içinde 4 aylık sınırsız biniş için 91€ ödemiştim.”

Şehir içi otobüsler tramvaylar ve metrolar regional değilse 0.85 regional ise 1.69 euro.Bu tabi travel kartınızı aldıktan sonra. Öğrenci kartınızda indirimleri sembolize eden amblemler var. Bu sayede şehir dışı ulaşım genelde tren ve otobüs ile sağlanmakta ve tren biletleri öğrenciler için yarı fiyatına. Örneğin Helsinki-Tampere arası 11.60 ile 14.80 euro arası değişmekte. Ayrıca Tampere’den Ryanair ile hava yolu ulaşımı ucuz ve kolay. Türkiye’den gidiş için Airbaltic kullanılabilir. 2 ay kadar önceden alınan biletler 75 euro civarında oluyor.

Vize süreci: Erken başvurmak lehinize olacaktır. Başvuru ücretleri yüksek olmakta. Vize yerine, oturma izni almanız gerekmektedir. Finland vize başvuru şartları için tıklayınız.
Vize değil direct olarak oturma iznine başvurmak gerekiyor Finlandiya için. Başvuru ücreti 125 euro civarında. Yatırılması gereken banka hewsabı internet istesinde ilgili belgeler bölümünde yazıyor. Yani oturma izni gitmeden alınıyor, once vize alıp sonar oturma izni Finlandiya’dan alınmıyor normal prosedürde. Ancak oturma izninin çıkış süresi gerçekten 2 ayı bulabiliyor. Bu nedenle kabul mektubunun aslı veya mail olarak soft hali geldiği anda 100 000 euroluk sağlık sigortası hemen yaptırılıp başvurmakta fayda var. Bu 100 000 euroluk sağlık sigortasını mapfre sigorta yapıyor Çetin Emeç Bulvar’ı üzerinde.

İkamet izni: Ücretli olan ikamet iznini almanız gerekmektedir. Çıkması yaklaşık 1 ay sürmekte. 300 eoru civarında ücret talep edilmekte.

Kişisel görüşler: Harcamalar kişiden kişiye değişmekle birlikte Finlandiya pahalı bir ülke. En büyük masraf kalemini ev kirası oluşturmaktadır. Üniversitenin eğitimi ve imkanları çok gelişmiş seviyede. Aylık masrafınız 700-1000 euro civarında olmakta. Uygun fiyata yurt bulursanız bu miktarı aşağı çekmeniz mümkün olacaktır. Kültürel turlar yapılmakta. Bir çok aktiviteye katılma şansınız bulunmakta.

Helsinki bilindiği üzere epey pahalı bir şehir. Aylık masraflar kalma dahil 850 euroyu rahat buluyor diyebilirim. Özellikle HOAS evlerinde 389 euro’ya aylık kalıyorsanız. O nedenle AYY evlerinin tercih edilmesi daha uygun olur. Fİnlandiya’da barlar ve klüpler 03.30 gibi kapanır ve night bus kavramı daha yüksek bir miktara eve dönüş için önemlidir. Kaivopuisto,Kaisaniemi gibi güzel parklar çeşitli müzler mevcut. Kış sporlarıyla ilgineneler için bulunmaz bir fırsattır,kayak snowboard ve benzeri. Kesinlikle yapılması gerekenler tabi ki sauna dan çıkıp karlara atlamak ve/veya donmuş göle girmektir. Ayrıca buz hokeyi Türkiye’deki futbola eşdeğerde bir ilgi görmektedir ve mutlaka lig veya playoff maçlarından en az biri izlenmelidir herhangibir takımın stadında. Ücretler 20 euro civarı ve üstüdür. Genellikle Helsinki içindeki klüplerin giriş ve ceket ücretleri olmaktadır. Buna alternative Helsinki metrosuyla Sörnainen durağında inip Kallio adı verilen bölgede daha ucuza bira bulunabilecek ve giriş parası ve ceket parası verilmeyecek mekanlara gidilebilir. Özellikle yerli Fin halkı buraları tercih etmektedir ve çok farklı insanlardan çok farklı hayat hikayeleri dinleyebileceğiniz bir yerdir Kallio. Bu arada Helsinki ‘den Tallinn’e 15 euroya feribotlar mevcuttur ve tahmini sure 2.5 saat civarıdır. Mutlaka yapılması gereken şeylerden başka biri de 30 Nisan gecesini 1 Mayıs’a bağlayan gün ulusal Vappu festivaline katılmak ve ertesi gün Vappu piknikte eğlenmektir. Ayrıca gitmeden sağlam kışlıklar götürülmesi faydalı olur zira -30 dereceyi gördüğümü hatırlıyorum. Bu arada hemen herkes İngilizce bilmektedir.