Aalto University School of Science

Üniversite & Bölüm:Aalto University School of Science&Industrial Engineering and Management

Ülke & Şehir                :Finlandiya & Helsinki

Dönem                          :Bahar

 Akademik takvimi: Ocak – Mayıs

Oryantasyon programı: Var.

Eğitim dili: İngilizce – Fince

 İngilizce ders açılıyor mu?:  Evet.

Dil kursu var mı? : ——

ODTÜ ile kıyaslama: Her dersin yük miktarı, çalışması gerekilen minimum saat sayısı, projelerin ve sınavların detaylı açıklamaları derslerin sayfalarında yer almakta. Dersi almadan önce elinizin altında güzel bir bilgi kaynağı bulunmakta. ODTÜ’de de uygulanması gereken bir nokta.

ODTÜ’de daha çok bireysel çalışma ön plandayken Aalto Üniversitesinde grup çalışmaları çok daha önemli olmakta.  Çoğu derste sadece 1 sınav yapılmakta fakat grup çalışmaları bir hayli fazla olmakta. Teknik bilgiler hep örneklerle desteklenmekte. Bu durumda sizin görüşleriniz ve yorumlarınızda her zaman alınmakta.

ECTS / Transkript verildi mi? Evet

Yurt olanakları: Helsinki’de öğrenci olarak konaklamanın en yaygın 2 yolu bulunmakta. İlki üniversitenin de içerisinde bulunduğu AYY öğrenci birliği. Diğeri ise özel bir şirket olan HOAS kurumu. İkisi de güvenilir ve hizmeti kaliteleri yüksek.

AYY ile üniversite kampüsü içerisinde yurtlarda konaklama imkanınız olmakta. Başvurular internet sitesi üzerinden yapılmakta. Başvuru zamanları ve kabul süreçlerine sitesinden ulaşabilmektesiniz.  http://ayy.fi/en/housing/

HOAS ise Helsinki içerisinde farklı seçenekler sunmakta. Detaylı bilgilere sitesinden ulaşabilirsiniz. http://www.hoas.fi/

Ulaşım olanakları: Türkiye’den ulaşım gidiş ve dönüş olarak Helsinki’ye alındığı zaman uygun fiyatlarda bulunabilmekte. Diğer taraftan Finlandiya’ya St.Petersburg üzerinden otobüslerle ya da Talinn, Stockholm gibi yerlerden cruise ulaşımıyla da ulaşmak mümkün olmakta. Şehir içinde ulaşımın en ekonomik yolu aylık sınırsız kart almak. Okuldan aldığınız öğrenci dilekçesiyle HSL (https://www.hsl.fi/en) ofislerine gidip bu kartlardan alabilmektesiniz.

Vize süreci: Erken başvurmak lehinize olacaktır. Başvuru ücretleri yüksek olmakta. Detaylı bilgi için

(http://www.finland.org.tr/public/default.aspx?nodeid=39108&contentlan=21&culture=tr-TR)

İkamet izni: Ücretli olan ikamet iznini almanız gerekmekte.

Kişisel görüşler: Harcamalar kişiden kişiye değişmekle birlikte Finlandiya pahalı bir ülke. En büyük masraf kalemini ev kirası oluşturmakta. Üniversitenin eğitimi ve imkanları çok gelişmiş seviyede.