Warsaw University of Technology

Polonya’nın Varşova kentinde bulunan ve ülkenin en iyi teknik ve araştırma üniversitelerinden olan Warsaw University of Technology (Varşova Teknoloji Üniversitesi) 1826 yılında kurulmuştur.
Kısa adı WUT olan Warsaw University of Technology İngilizce eğitim vermekte olup Erasmus öğrencileriyle birlikte yaklaşık 30.000 öğrenci öğrenim görmektedir.

Akademik takvimi Güz ve Bahar dönemlerinden oluşan Varşova Teknoloji Üniversitesi’nde ODTÜ ile dönemler aynı tarihlerdedir.

Oryantasyon programı: ESN’ nin yapmış olduğu bir program bulunmakta. Bunun haricinde okul ders ekleme ve kütüphane hakkında bilgiler vermekte.

Eğitim dili: İngilizce.

Dil kursu var mı?: ESN kendi oryantasyon programı kapsamında bir dil eğitimi vermekte fakat bu kredilendirilmemekte. Okul lehçe dersleri açmakta fakat bazı fakülteler için hem paralı hem kredilendirilmemekte.

ODTÜ ile kıyaslama: Erasmus öğrencilerine açılan dersler kolay olmakta. Ders yükü de fazla olmamakta. Kredileri az olduğu için fazla ders almanız gerekebilmekte.

ECTS / Transkript: Evet.

Yurt olanakları: Okul bu konuda yardımcı olmakta. Diğer Avrupa ülkelerine kıyasla uygun fiyata yurt bulabilmektesiniz.

Ulaşım olanakları: Ulaşım çok gelişmiş seviyede ve tramvay ile her yere ulaşmak mümkün olmakta. Öğrenci kartı alıp daha ucuza ulaşım imkanlarından faydalanabilmektesiniz.

Vize süreci: Yaklaşık 1 hafta süren işlemler için ya konsolosluğa başvurmanız ya da aracı kurum vasıtasıyla işlemleri yürütmeniz gerekmekte. Aracı kurum süreci hızlandırabilmekte.

İkamet izni: D-multi vize alırsanız gerekmemekte.

Kişisel görüşler: Aylık 400 – 450 Euro yeterli olacaktır.