University of Wroclaw

Üniversite & Bölüm             : University of Wroclaw

Ülke & Şehir                         : Polonya & Wroclaw

Dönem                                   : Güz

Akademik takvimi: Ekim – Şubat

Oryantasyon programı: 1 hafta süren programda üniversite ve şehir tanıtımı yapılmakta ve işlemler hakkında bilgiler verilmekte.

 Eğitim dili: İngilizce – Lehçe.

 İngilizce dersler açılıyor mu?: Evet.

Dil kursu var mı?: Dönem öncesi başlayan 2 haftalık bir kus bulunmakta. İsteğe bağlı olarak dönem içinde de ücretsiz olarak devam edebilmektesiniz ve kredinize eklenmekte.

ODTÜ ile kıyaslama: ODTÜ’ deki derslere oranla zorluk derecesi ve ders yükü açısından kolay olmakta.

 ECTS / Transkript: Evet.

Yurt olanakları: Üniversite’nin yönlendirdiği iki büyük yurt bulunmakta. Kredka ve Olowek. Şehir merkezine tramvayla 10 dakika mesafede yer almaktalar. Çift kişilik odalarda mutfak ve banyoyu 4 kişi ortak kullanmakta ve aylık 500 zloty ödenmekte. Tek kişilik odalar yaklaşık 700 zloty civarında olmakta.

Ulaşım olanakları: Wroclaw şehri önemli şehirlere yakın mesafede bulunmakta. Tren ve otobüs biletleri erken alınırsa çok çok ucuza bu şehirlere seyahat edilebilmekte. Şehir içi ulaşım tramvay ve otobüsle sağlanmakta. Bilet fiyatı öğrenci kimliği olanlar için 1,5 zloty tutmakta. Ayrıca aylık ya da dönemlik kartlar mevcut ve çok daha ucuza gelmekte.

Vize süreci: Tüm belgeler eksiksiz teslim edildikten sonra 2 hafta içinde çıkmakta.

İkamet izni: Bu işlemi yurt yönetimi yapmakta.

Kişisel görüşler: Diğer üniversitelerin öğrencileri ile birlikte yapılan aktiviteler bulunmakta. Sosyalleşmek ve dilinizi geliştirmek için çok faydalı olmakta.  Wroclaw ucuzluğuyla, sosyal ortamıyla, sahip olduğu üniversitelerle verimli bir Erasmus dönemi için çok iyi bir şehir olarak bilinmekte.