University of Twente

Üniversite & Bölüm    : University of Twente

 Ülke & Şehir                : Hollanda – Enschede

 Dönem                          : Bahar

 Akademik takvimi: https://www.utwente.nl/ces/planning-roosters/en/academic-calendar

Oryantasyon programı: 2 hafta süren programda öğrenciler 10-15 kişilik gruplara ayrılmakta. Yemekler, oyunlar ve çeşitli organizasyonlarla program yapılmakta.

Eğitim dili: İngilizce

 Dil kursu var mı?: Evet.

ODTÜ ile kıyaslama: Zorluk derecesi olarak eşit olmakta. Ödev ve projelere Odtü’den daha fazla önem verilmekte. Sınavlar daha çok ezbere dayalı yapılmakta.

  ECTS / Transkript: Evet.

Yurt olanakları: Karşı üniversite değişim periyodu başlamadan 2 ay önce size kalacak yer ayarlamakta. Gerekli linkleri yollayıp bir yurt odasına başvurmanızı sağlamaktalar. Her şey ile birebir ilgilenip düzenli e-mail yoluyla iletişim kurmaktalar. Oda ücretleri 350-400 avro civarında olmakta.

Ulaşım imkanları: Türkiye’den direkt Amsterdam’a uçulup, oradan trene binilerek kolayca ulaşılabilmekte. Şehir içinde genelde bisiklet kullanılmakta, ama toplu taşıma da mevcut. Hollanda vatandaşı olmayanlara öğrenci pasosu verilmemekte.

Vize: Bu konuda da üniversite size yardımcı olmakta. Bir banka hesabına para yatırmanız istenmekte ve kalan tüm işlemler üniversite tarafından halledilmekte.

İkamet: Ücretli olan izni almanız gerekmekte.

Kişisel görüşler: Aylık 400 € civarında harcamanız olmakta. Okuldaki ESN organizasyonu oldukça fazla gezi ve organizasyon düzenlemekte. Hollanda’da rahatça gezebilmek mümkün olmakta. Her yere trenle ulaşım sağlanabilmekte. Daha hesaplı olması için de otobüs kullanılabilir.