University of Leeds

Üniversite & Bölüm : University of Leeds & School of Politics and International Studies

Ülke & Şehir             : Birleşik Krallık & Leeds

Dönem                       :  Bahar

Akademik takvimi: Ocak – Haziran

Oryantasyon programı:  Dönem başlamadan önce düzenlenen ve katılmanız beklenen 1-2 saatlik bir bilgilendirme toplantısı şeklinde yapılmakta. Okulda yapmanız gereken işlemler, şehirde ve okulda yaşam, lüzumu halinde iletişime geçebileceğiniz yerlerle ilgili bilgiler verilmekte.

Eğitim dili: İngilizce.

Dil kursu var mı?: Okulda uluslararası öğrenciler için dönem içinde çeşitli zamanlarda düzenlenen destekleyici İngilizce kursları bulunmakta.

ODTÜ ile kıyaslama:  Odtü’de büyük ölçüde lecture’a dayanan, hocanın aktif olduğu ve pek çok şeyi öğrenciye verdiği, öğrencilerin pasif olduğu, genelde ders notu tutmaya dayanan bir sistem bulunmakta. Orada ise yük çoğunlukla öğrencinin üzerine bırakılmakta. Öğrencinin şahsi çabası, çalışması gerçekten önemli ve bunun yapılması beklenmekte. Ders dışında öğrencinin kendi çalışması, araştırması, geniş okumalar yapması beklenmekte. Dersler genellikle 2.500-3.000 kelimelik essaylerle değerlendirilmekte ve bunların akademik bir biçimde yazılması ve araştırmalarla desteklenmesi gerekmekte.

ECTS / Transkript:  Evet.

Yurt olanakları: Uluslararası öğrenciler için, zamanında başvurmak kaydıyla, okulun yurtlarında yer garanti edilmekte. Haftalık 80 pounddan 180 pounda kadar farklı yurtlar için farklı fiyatlar olabilmekte. Oda türü (banyosu içinde-ortak banyolu veya yemekli-yemeksiz gibi) etkenler yahut yurdun okula mesafesi gibi sebeplerden dolayı ücretler değişmekte. 200 poundluk depozito ödemeniz de gerekmekte. Şu sayfadan gerekli bilgiler alınabilmekte. http://accommodation.leeds.ac.uk/

Ulaşım olanakları: Leeds’te bir uluslararası havaalanı olmakla beraber Türkiye’den doğrudan bir uçuş bulmak çok zor olmakta. Yaz aylarında Antalya, Bodrum gibi yerlerden İngiliz turistlerin seferleri var bunlardan boş yer bulabilirseniz  doğrudan gelebilirsiniz. Türkiye’den doğrudan Manchester havaalanına uçuş yapıp oradan Leeds’e National Express otobüsleriyle geçebilmektesiniz. Londra’ya da Türkiye’den doğrudan uçuşla gidip yine National Express otobüsleriyle Leeds’e gidebilmektesiniz. Ayrıca British Airways’in Londra aktarmalı Leeds uçuşları da var, bu da tercih edilebilir. Şehir içinde otobüsleri kullanabilirsiniz. Okul kimliğinizle öğrenci kartı alabilirsiniz. Ayrıca bisiklet kiralamak da bir seçenek olabilir.

Vize süreci: Yaklaşık 15 gün içinde alınabilmekte. Vize işlemleriyle alakalı olarak şu internet sayfasından bilgi edinilebilir; https://www.gov.uk/study-visit-visa/documents-you-must-provide

 İkamet izni:  Gerekmemekte.

Kişisel görüşler: Yurt parası dışında aylık ortalama 200-250 pound civarı bir masraf olmaktadır. Tabi harcama miktarı sizin yapacağınız seyahatler veya dışarıda yeme-içme ile çok alakalı bu yüzden farklı olabilecektir.  Kültürel olarak şehirde çeşitli müzeler bulunmakta. Ayrıca opera, bale, tiyatro faaliyetleri açısından zengin bir şehir, bunlar takip edilebilir. Bunun yanında düzenli olarak konser etkinlikleri de olmakta. Meraklıları için Leeds United’ın futbol maçları bir seçenek olacaktır. İngiltere de hayat Türk Lirası geliri olan biri için gerçekten pahalı bütçe planlama konusuna dikkat edilmeli. Güneşi fazla göremeyeceğiniz günlere hazırlıklı olmanız gerekmekte. Giyim konusunda da iklime dikkat etmeniz gerekmekte.