University of Groningen

Üniversite & Bölüm   :    University of Groningen

 Ülke & Şehir                : Hollanda/Groningen

 Dönem                          : Bahar

 Akademik takvimi: Her yıl değişebileceği için üniversitenin sitesini takip etmek faydalı olacaktır.

Oryantasyon programı: Oryantasyon programı hem bölüm hem de kütüphane için yapılmakta. Size gelen maile göre cevap verip programa kayıt olmanız gerekmekte. Ayrıca okulun ESN topluluğu 1 haftalık introduction week düzenlemekte ve size şehri ve yeni gelen öğrencileri tanıttıracak etkinlikler düzenlemekte..

Eğitim dili: İngilizce.

 Dil kursu var mı?: Ücretli dil kursları verilmekte.

ODTÜ ile kıyaslama: Alacağınız derse de bağlı olarak zorluk derecesi ODTÜ’ye benzer olmakta. Genellikle sizden essay, proje beklenmeyen dersler açılmakta ve derste üzerine konuşulsun ya da konuşulmasın tüm ders materyallerinden sorumlu tutulmaktasınız.

ECTS / Transkript: Evet.

Yurt olanakları: Üniversite SHH diye bir firma ile anlaşmalı, odanızı internet üzerinden kiralayabilmektesiniz. Tek kişilik odaların kirası 360 avro olmakta. Ek olarak aracı kuruma 270 avro hizmet ücreti ödemeniz gerekmekte.

 Ulaşım olanakları: Yaygın olarak bisikletle ulaşım sağlanmakta. OV chip kart ile toplu taşımadan ekonomik olarak faydalanabilmektesiniz.

 Vize: Vizeye sizin adınıza üniversite başvurmakta. Sizin gerekli evrakları e-mail aracılığıyla okulun gerekli birimine göndermeniz gerekmekte.

İkamet: Bu işlemi de üniversite sizin adınıza yapmakta. 307 avro tutarında bir masrafı olmakta. Ayrıca orada geçiminizi sağlayacak asgari miktarda parayı da önceden göndermeniz gerekmekte.

 Kişisel görüşler: Para gönderirken muhabir banka ücretini (aracı bankaların alabileceği ücret) aklınızda tutmanız gerekmekte, para gönderirken muhabir banka ücretini gönderen ödeyecek şeklinde seçip hesabınızda para bulundurun ki eksik ödeme yapmış olmayın. Ayrıca paranızın siz gittikten sonra oradaki hesabına yatırılması uzun sürebileceğinden (3 hafta kadar uzayabilirmiş) yanınıza sizi 1 ay geçindirecek kadar para  almanız faydalı olacaktır..