Université de Strasbourg

Üniversite & Bölüm: Université de Strasbourg – İktisat/İşletme

Ülke & Şehir: Strasbourg/ Fransa

Dönem: Güz

 Akademik takvimi: Eylül – Ocak

Oryantasyon programı: Okul 1 günlük program yapmakta. Bunun dışında ESN’nin ve bölümlerin oryantasyonları da olmakta.

 Eğitim dili: İşletme okulu dışında (école de management) fransızca.

 İngilizce ders açılıyor mu?:  İngilizce ders lisansta açılmamakta, bazı masterların ikinci senelerinde birer tane olabilmekte.

Dil kursu var mı?: Hayır.

 ODTÜ ile kıyaslama: 1 midterm 1 final ya da sadece final yapılmakta. Derslere devam zorunluluğu yok. Ders yükü daha az olmakta.

 ECTS / Transkript:  Evet

Yurt olanakları: Okulun pek çok yurdu bulunmakta. Paul Appell yurtları ana kampüse yakın konumda yer almakta. Yurt seçimi için gönderilen formdan sıralama yapılabilmekte. Aylık 180 euro kira ve 180 euro depozit bedeli istenmekte. Somme, Paul Appell ve Flamboyants dışında kalan yurtlar şehre uzak konumdalar fakat ulaşım konusunda sıkıntı yaşanmamakta.

 Ulaşım olanakları: Şehir küçük ve her yere yürüyerek ulaşmak mümkün olmakta. 150 euor depozito ile uzun dönemli bisiklet kiralamak mümkün. Tramvay ve otobüs ile aylık 22 euro ya sınırsız kullanma imkanı sunulmakta.

 Vize süreci: Önce sağlık kontrolü için bir doktora, sonra campus france’a sonra da aracı firmaya gitmeniz gerekmekte. Belgeleriniz tamamsa 2 gün süren işlemlerden sonra vize 3 hafta sonra çıkmakta. Aracı firmaya 25 euro ödeme yapmanız gerekmekte.

 İkamet: 58 euro ücreti olan izni almanız gerekmekte.

 Kişisel görüşler: Dil sorunu bürokratik işleri halletmenizi zorlaştırabilmekte. ESN ve UDEES gibi öğrenci toplulukları bu konuda size yardımcı olacaktır. Yurtlara gittiğinizde internet başvurusu yapmanız gerekmekte. Okulda yemek yemeniz daha ekonomik olacaktır. Yapılan etkinliklere katılmanız fayda sağlayacaktır.