Thessaly Üniversitesi

Thessaly üniversitesi

1984 yılında kurulan Thessaly üniversitesi’nin idari ve akademik merkezi Volos’ta bulunmaktadır. Yunanistan’ın  köklü üniversitesi olan Thessaly üniversitesinin Larissa, Trikala, Karditsa ve Lamia’da da kampusleri bulunmaktadır. Thessaly Üniversitesi Şubat ve Temmuz dönemlerinden oluşan akademik takvime sahiptir.

Oryantasyon programı: 1 günlük programda üniversite tanıtımı ve tarihi yerlerin gezisi yapılmakta. ESN grubunun Girit adasında yaptığı oryantasyonda is tüm Yunanistan öğrencileri Mayıs ayında bir araya geldiler. Servisle Trikala kasabasına ve birkaç tarihi alanlara gidildi. Trikala bölgesinde üniversite tanıtıldı ve farklı bölgelerdeki erasmus öğrencileri ile tanışıldı.

Eğitim dili: Thessaly üniversitesinde dersler Yunanca fakat Erasmus öğrencileri İngilizce ders açılmakta ve derslerin ingilizce anlatımı, ders sonlarında yapılmakta veya Türkiye ile ilgili İngilizce sunum ödevi verilmektedir.

Dil kursu var mı? ***Okul açılışından 2 hafta sonra başlayıp dönem sonuna kadar devam eden kurslar açılmakta ve kredilendirilmektedir.

***Yunanca dil kursu açıyorlar. Dileyen katılabileceği gibi kredili akmak isteyenler de cıkıyor. Derse yönelik geri iadeli İngilizce-yunanca dillerinde ek kitaplar verildi.Ders tarihleri okulun açılmasından 2 hafta sonra başlamış olup , dönem sonuna kadar devam etti

ODTÜ ile kıyaslama: Dersler Erasmus öğrencisi olduğunuzdan kolay gelmektedir.

ECTS / Transkript: Evet.

Konaklama ve Yurt olanakları: Volos, öğrenci nüfusuna göre çok kısıtlı kalmış durumda ve bunun yerine genelde öğrgenciler studio tipi ev veya oda arkadaşı bulup eve çıkmaktalar. Facebook (Volos Erasmus) kalacak yer, kiralık ev arkadaşı arama konusunda bilgi paylaşımında bulunmaktadır.

Ulaşım olanakları: Volos şehir içi ulaşımı için verilen öğrenci kartıyla %30 indirimli olmakta.

Vize süreci: Kolay ve hızlı bir süreç işlemekte. Randevu almak gerekmekte.

İkamet izni: İkamet izni 6 aydan uzun kalacak öğrenciler için istenmekte. Vize işlemleri için kalacak hostel veya evin adresi ile rezervasyonu göstermeniz gerekmekte.

Kişisel görüşler: Telefon hattınızı yurtdışı kullanıma açmanız gerekmekte. Para havalesini İnternational bankalarda visa veya master card ile halledebilmektesiniz. Üniversite hibe için banka hesabı açmanızı isteyecektir.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.