Stuttgart üniversitesi

Üniversite adı: Stuttgart

Akademik Takvimi: Ekim- Subat Nisan- Agustos

Oryantasyon programı ve içeriği: Oryantasyon yerine wellcoming service bulunmakta. Başvurduğunuz takdirde sizinle birlikte birkaç kişiye yardımcı olmak üzere görevli arkadaşlar tarafından havaalanından alınıp yurtlara getirilmektesiniz. Banka, internet, kayıt gibi zorlu işlemlerde sizlere yardımcı olmaktalar. Ayrıca kampüs ve alışveriş yerleri ile ilgili bilgilendirme yapılmakta.

Eğitim dili: Almanca-İngilizce

 

İngilizce ders açılıyor mu? Uluslararası eğitim veren Master programlarının dersleri genelde İngilizce olmakta.

Dil kursu: Okulun sağladığı dil kursu eylül ve mart aylarında ücretli olarak gerçekleştiriliyor ve 400 saat Almanca dersi almamış herkes için katılım zorunlu tutulmakta. 6 kredilik dil dersi 4 hafta sürmekte ve 180 Euro ücret alınmakta.

ODTÜ ile Kıyaslama: Derslere katılma zorunluluğu bulunmamakla birlikte kişisel faydaları ve sınavı kolay geçmek için katılımda bulunmak tavsiye edilmektedir. Odtü’ye oranla daha kolay olduğu söylenebilmektedir.

 

ECTS / Transkript:Evet

Konaklama Olanakları: Erasmus öğrencilerinin çoğu Vaihingen kampüsündeki yurtlarda konaklamaktadırlar. Studirendenwerk kurumuna başvurarak talep edilebilmektedir. Kendinize ait odanız olmakta. Yurt ücretleri 250 – 300 Euro arsında değişmekte. Depozito ücreti yurt ücreti ile aynı olmakta. Kurumların mesai saatlerini web sitelerinden öğrenmek işlemlerinizi kolaylaştırmanız açısından faydalı olacaktır.

Ulaşım Olanakları: Şehir içinde ulaşım otobüslerle sağlanmakta. Ulaşım ücretleri genelde pahalı olduğu için semesterticket denilen 6 aylık biletlerden almanız faydalı olacaktır. 196 Euro olan bu kart ile bütün hatlarda faydalanabilmektesiniz. Hafta sonları ve saat 18:00 den sonra öğrenci kartınızla bedava ulaşım imkanından yararlanabilmektesiniz.

THY ve Sun Express ile Stutgart a direkt uçuş imkanı bulabilmektesiniz.

Vize İşlemleri: Vize için iDATA’dan randevu almanız gerekmekte. Randevu alırken bir miktar ücret ödemiz istenmekte. Sonra size gerekli belgeleri mail atmaktalar. Genelde 1 hafta sonraya  randevu vermekteler. Aylık bursla birlikte toplam 675 euro para kaynağınızın olduğunu garantilemeniz gerekmekte.

İkamet İzni ve Ücretleri: Vizeniz olduğu sürece ikamet almanız gerekmemekte. Okula kayıt olurken verecekleri burslu öğrencidir yazılı kağıdı rathaus’a götürdüğünüzde ücretsiz olarak oturma izni alabilmektesiniz.

Kişisel Görüşler: Yurt için lazım olacak yastık, yorgan vb almak için İkea daha ekonomik olacaktır. Aktivitelere katılmak ve Almanca kurslara gitmek diğer öğrencilerle kaynaşmanız açısından faydalı olacaktır. Yardıma ihtiyacınız olduğunda Türk esnaflar size destek olacaklardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.