Saarland

Üniversite adı: Saarland

Akademik Takvimi: Ekim- Subat Nisan- Agustos

Oryantasyon programı ve içeriği: 1 gün süren programda alınabilecek dil dersleri ve okuldaki faaliyetler hakkında kısa bilgiler verilmekte.

Eğitim dili: İngilizce ve Almanca

İngilizce ders açılıyor mu? Evet. Açılan dersler eğitim dili ve içeriği ile birlikte buradan  görülebilmekte : http://www.cs.uni-saarland.de/index.php?id=128

Dil kursu: Dönemle paralel devam eden başlangıç kursu ve dönem başlamadan yoğunlaştırılmış dil kursları ücretsiz olarak verilmekte.

ODTÜ ile Kıyaslama: ODTÜ ‘deki eğitime kıyasla daha zor daha yoğun bir program izlenmekte. Dersler için her hafta ödev talep edilmekte.

ECTS / Transkript: Evet

Konaklama Olanakları: Üniversite yurt olanakları hakkında bilgi vermekte. Erasmus öğrencilerine sınırlı sayıda kontenjan ayrılmakta. Başvuru sırasına göre seçim yapılmakta. Yurt ücretleri 180 Euro’dan başlamakta ve depozito ücreti talep edilmekte.

Okulun yurtları:

http://www.studentenwerk-saarland.de/en/Wohnen/Wohnheime-in-Saarbrucken/Ansprechpartner

Carl Duisberg Haus:

http://www.sib-saarbruecken.de/wohnen/wohngemeinschaften/studentenwohnen_im_carl_duisberg_haus

Ev arama sitesi:

http://www.wg-gesucht.de/

Ulaşım Olanakları:

Şehirlerarası ulaşım için tren ya da otobüs kullanılabilir. Otobüsler Fernbusbahnhof’tan kalkmakta. Okul kaydında verilen kimlik kartı semesterticket olarak kullanılmakta. Toplu taşıma ücretsiz olarak kullanılabilmekte. http://www.saarfahrplan.de/  ile daha detaylı bilgiye ulaşılabilir.

Vize İşlemleri: Vize için erken başvuru yapılmalı. http://idata.com.tr/tr/ sitesinden detaylı bilgi alınabilir. Randevular idata’dan alınmakta ve belli bir miktar ödemek gerekmekte. Belgeleriniz tam ise 2-3 güne vize verilmekte.

İkamet İzni ve Ücretleri: Almak gerekmekte. Ücretsiz. Bürgeramt’tan alınıyor. Çalışanlar İngilizce biliyor. Şehirden ayrılırken uğrayıp iptal ettirmek gerekmekte.

Kişisel Görüşler: ZiS etkinlikleri takip edilebilir. Yakın şehirlere geziler düzenlenmekte, buluşmalar ayarlanıp, kültür tanıtım günleri düzenlenmekte. Şehir merkezinde de birçok festival, etkinlik yapılmakta.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.