Ruhr Bochum University

Üniversite adı: Ruhr Bochum University

Akademik Takvimi: Ekim- Subat Nisan- Agustos

Oryantasyon programı ve içeriği: Haftalık Tanıtımda okul tanıtımı, kampüs gezisi yapılmakta ve Erasmus dönemi boyunca yardımcınız olacak “erasmus tutor” larınızla tanışmanız sağlanmakta.

İngilizce ders açılıyor mu?  Okulun eğitim dili almanca fakat ingilizce derslerde açılmakta.

Dil kursu: Okulun uluslararası öğrenci ofisinin düzenlediği dil kursu yetersiz kalabilmekte. Kampüs içinde yer alan ASTA Dil kurslarından aylık 200 Euro karşılığında daha iyi bir dil eğitimi alabilmektesiniz. Kurslar aynı zamanda kredilendirilmektedir.

Eğitim dili: Almanca- İngilizce. Lisans derecesinde Almanca. Yüksek Lisans derecesinde İngilizce

ODTÜ ile Kıyaslama: ODTÜ’de ki derslere oranla daha kolay olduğu söylenmektedir.

ECTS / Transkript: Evet.

Konaklama Olanakları: Okulun yurt olanakları oldukça yeterli olup herhangi bir erasmus öğrencisinin okul yurtlarında yer bulamayıp başka yerlerde konaklaması gibi bir durum söz konusu olmamaktadır. Fiyat aralığı 190-270 euro civarında olmak üzere tek kişi yada 2-3 kişi kalmanıza ve yurdunuzun yerine göre değişiklik göstermektedir.

Ulaşım Olanakları: Genelde ekonomik olduğu için tren kullanılmakta. 250 Euro ödeyerek alacağınız NRW Ticket ile Nord Rhine Westphalia eyaleti içinde hemen her trene bir dönem boyunca ücretsiz binilebilmekte. Köln ve Düsseldorf havaalanlarına yakın konumda yer almakta, trenle ulaşım kolay olmakta ve 7 gün 24 saat boyunca ulaşım konusunda herhangi bir sıkıntı yaşanmamakta. Yaklaşık 300 Euro olan harç niteliğindeki “Social Contrubition Fee” ödendikten sonra dönem boyu sınırsız ulaşım olanağı verilmekte.

Kişisel Görüşler: Temel ihtiyaç harcamaları Türkiye’den ucuz olmakta. Aylık 700-800 Euro ile geçinmek mümkün. Ayrıca dönemlik harç ücretini ödedikten sonra eyalet içindeki tüm toplu taşıma araçları ücretsiz olarak kullanılabildiği için özellikle eyalet içerisinde bir çok şehri gezme imkanınız olmakta.

Vize İşlemleri: Erasmus öğrencisi olarak Almanya’ya vize almak oldukça kolay olmakta. Evraklar tam olduğu takdirde 1 hafta içinde vizeniz çıkmakta. Ücret istenmemekte.

İkamet İzni ve Ücretleri: İkamet izni almanız gerekmekte ve vize süresine göre ücret değişiklik göstermekte. 3 aylık vize süresi boyunca oturma izni alınabilmekte.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.