ODTÜ Kampüsü içerisinde Ankara dışında oturan ve ODTÜ’ yü kazanan hemen hemen her öğrencinin kalabileceği ODTÜ’ ye ait kampüs içerisinde odalarda kalacak kişi sayısına göre çeşitli yurtlar, konukevleri ve yine kural olarak ODTÜ’ye bağlı olmasına rağmen özel statülü vakıf yurdu bulunmaktadır.

İsmi ne olursa olsun vakıf yurdu diye nitelendirilen EBİ yurdu hariç tüm yurtlara öğrencilerin yerleştirme işlemleri, belirli bir merkez olan ve tüm yurtların bağlı olduğu “Yurtlar Müdürlüğü” tarafından yapılmaktadır. Yurtlar müdürlüğüne bağlı olarak :

2,4,6,8,9 İsa Demiray, Refika Aksoy 19. Yurt ve Faik Hızıroğlu ile EBİ Konukevi Erkek Öğrencilere 1,3,5,7, Faika Demiray yurtları ile Osman Yazıcı , ODTÜ Kız Konukevi ve EBİ Kız Konuk evi, Kız öğrencilere hizmet vermektedir. 2. Yurdun odaları 1. Yurt 2. Yurt, 8.Yurt ve 19.Yurt odaları 2 kişilik,  3, 4, 5, 6, 7, ve 9 nolu yurtlar ile İsa Demiray, Faika Demiray ve Refika Aksoy öğrenci yurtlarında odalar 4 kişiliktir. Bunların dışında daha konforlu döşenmiş Osman Yazıcı Kız Konukevi, ODTU Kız Konukevi ve EBİ Öğrenci Konukevlerinde 1,2,3,4 kişilik odalar mevcuttur.

EBi yada vakıf yurtları ile konukevleri diğer yurtlara göre pahalıdır. Buralarda kalmak isteyenlerin biran önce ilgili birimlerle irtibata geçmesi gerekmektedir. Konukevlerine giren öğrencilerin girdikleri yıl boyunca başka yurtlara geçmesi mümkün değildir. Ancak diğer yurtlarda kalan öğrenciler yer varsa konukevlerine geçebilirler.

Yaşanacak mekanlar nekadar konforlu olsada yinede oda arkadaşlarınız konfordan daha önemli olmaktadır. sizlere tavsiyemiz hangi yurt olursa olsun bulunduğunuz ortamın tadını çıkarmanızdır. unutmayınız ki bu yurtlarda binlerce odtülü şu andaki konforun çok azını yaşayarak ama çok çok başarıya imza atarak mezun olmuştur.