Minho Üniversitesi

Erasmus anlaşmalı üniversitelerden olan Minho Üniversitesi (universidade do minho ) 1973 yılında kurulan braga ve guimaraes olmak üzere iki ayrı kampüsten oluşan yaklaşık 13.000 öğrencisi ile uluslararsı kabul gören bir üniversitedir.  Minho Üniversitesinde Eğitim dili  Portekizce ve İngilizcedir. 1 günlük oryantasyon programı olan Minho’da ücretli olarak verilen kurslar ise kredilendirilmektedir.

Misafir olunan üniversite kalacak yer konusunda yardımcı oluyor. Öğrenci yurtlarında aylık 92- 100 euro ödeyerek konaklanılabilinir. Depozito ödeniyor. Yurt için okulun resmi sitesinden araştırma yapabilirsiniz. Şehir içinde oda kiralanabilinir ve hostelde konaklama yapılabilinir.

ülkedeki ulaşım olanalarından ise öğrenci kartları ile yararlanabilirsiniz.  Braga’da tramvay ve metro yoktutur.  Küçük olmasına rağmen Portekiz’in üçüncü büyük şehridir. Tren ve otobüs ile her kart basışta 1 Euro yada 1.5 Euro almaktadır.

ODTÜ ile kıyaslama: Dersler eşit zorlukta ve ders yükü bakımından benzer olmaktadır.

ECTS / Transkript: Evet.

Ulaşım olanakları: Türkiye’den uçak ile ulaşım mümkün olmakta. İstanbul’dan Lisbon’a oradan Porto’yo aktarma yapılanabilmekte. Porto’dan servis ya da tren ile Guimaraes’a ulaşım mümkün olmaktadır.

Vize süreci: Belgeleriniz hazır ve doğru olduğu takdirde bir sıkıntı çıkmamakta.

İkamet izni: 155 Euro ücreti olan izni almanız gerekmekte.

Kişisel görüşler:  Aylık harcamalar konaklamaya göre değişebiliyor. Ortalama 500 euro harcanıyor. Kent merkezinde uygun alışveriş merkezleri mevcut. Yemek okul yemekhanesinde yenilebilir. 1 öğün için 2.5 euro ödeniyor.

Minho Ümiversitesi hakkında detay bilgileri öğrenmek için tıklayınız