Luleå University of Technology

Üniversite & Bölüm: Luleå University of Technology – Maden Mühendisliği

Ülke & Şehir: İsveç – Luleå

Dönem: Bahar

Akademik takvimiwww.ltu.se adresinde ‘academic calendar’ aratılarak ulaşılabilir.

Oryantasyon programı: Dönem başlamadan önce öğrencilerin tanışabilmesi ve şehre uyum sağlaması için çeşitli aktivitelerin yapıldığı program 2 hafta sürmekte.

Eğitim dili: İngilizce

Dil kursu var mı?: Dil kursu bulunmamakta. Onun yerine dönem başında “swedish for beginners” dersleri açılmakta.

ODTÜ ile kıyaslama: Dersler zor olmamakta. Bir sene 4 dönemden oluşmakta. 2 ay süren dersler ODTÜ’de bir dönem boyunca alınan derslerden ağır olmamakta. Pratiğe önem verilmekte ve projeler hazırlamanız gerekmekte. Bu projelerin tamamı bilgisayar programları üzerinden yapılmakta.

ECTS / Transkript:  Evet.

Yurt olanakları: Yurt konusunda sıkıntı yaşanmamakta. Başvuru yapan her Erasmus öğrencisine yurt sağlanmakta. Tek ve çift kişi olmasına siz karar vermektesiniz. Detaylı bilgi http://www.ltu.se/edu/Exchange-Studies/Bostad?l=en adresinden alınabilir.

Ulaşım olanakları: Şehir içinde ulaşım öğrencilere verilen hollo card ile nispeten daha uzuca gelmekte. Bisiklet yaygın olarak kullanılmakta.

Vize süreci: İsveç’e giderken oturma izni alınıp gidilmesi gerekmekte ve çok fazla evrak işiyle uğraşmak gerekiyor. Bundan dolayı belgelerin toplanıp yollanmaya erken başlanması, vizenin çıkması için  kolaylık sağlamakta.

http://www.migrationsverket.se/English/Private-individuals/Studying-in-Sweden/Universities-and-university-college.html

İkamet izni: Gerekmekte. Ücret istenmemekte.

Kişisel görüşler: Soğuk bir şehre gidiliyor, binalarda ısı problemi olmamakta ancak kalın kışlık kıyafetler götürülmeli. Montlar, eldivenler, kar botları kesinlikle alınmalı. Her iş internet üzerinden yürütülmekte, ödemelerin tamamı internet üzerinden olmakta bu yüzden kesinlikle internete açık olan bir kredi kartı alınmalı.