Linneaus vaxjö

Üniversite & Bölüm             : Linnaeus University – Department of Economics

Ülke & Şehir                         : İsveç – Växjö

Dönem                                   : Güz

Akademik takvim:  Ağustos – Ocak

Oryantasyon programı: 3 gün süren programda ilk gün okul, dersler, notlandırma hakkında genel bilgiler verilmekte. Ülke. Kültürü ve uyulması gereken kurallar anlatılmakta. Diğer 2 günde öğrencilere şehir tanıtım turları yapılmakta.

Eğitim dili: İsveççe – İngilizce

İngilizce ders açılıyor mu?: Değişim öğrencisi sayısı fazla olduğu için açılmakta.

Dil kursu var mı?: Kurs olarak verilmemekte ancak ders programınıza ekleyebileceğiniz dersler şeklinde verilmekte ve kredilendirilmekte.

ODTÜ ile kıyaslama: Dersler ODTÜ’ye nazaran kolay olmakta. Dersler 1 aylık yoğunlaştırılmış haliyle verildiği için alışkın olduğumuz sistemden farklı olmakta.

ECTS / Transkript: Evet.

Yurt olanakları: Yurt sistemi bulunmamakta. Stüdyo daire şeklinde evler kiralanmakta. Sırayla alım yapılmakta. Belli kriterler çerçevesinde puan toplamanız gerekmekte ve bu sayede kayıt yaptırabilmektesiniz.

Ulaşım olanakları: Şehir içine ulaşımda kampüs içine gelen otobüsler kullanılmakta. Öğrenci pasosu bulunmamakta. Bisiklet yaygın olarak kullanılmakta.

Vize süreci: Vize süreci yaklaşık 5 hafta sürmekte. Tüm belgeleri eksiksiz teslim etmek önem arz etmekte.

İkamet izni: ücretsiz olan izni almanız gerekmekte.

Kişisel görüşler: VIS’e ( Vaxjö International Students) katılarak bir çok sosyal aktiviteye katılabilmektesiniz. İsveç, Türkiye’ye kıyasla pahalı bir ülke. Aylık harcama kira dahil 500-600 Euro arasında olmakta. Gezilebilecek doğal güzellikleri olan bir ülke.