Inhollanad Univ

Üniversite & Bölüm: Inholland University /

Ülke & Şehir:  Hollanda / Haarlem

Dönem: Bahar

 Akademik takvimi: Üniversite sitesinden ulaşılabilmekte.

Oryantasyon programı: 3 günlük programda okul ve bölüm tanıtımları yapılmakta ve Hollanda’da yaşam hakkında bilgi verilmekte.

 Eğitim dili: İngilizce.

 Dil kursu var mı?: Öğrencilerin gönüllü olarak verdiği dil kursları olmakta.

ODTÜ ile kıyaslama: ODTÜ’ye göre oldukça kolay ders programları bulunmakta. Haftada 2 gün ders yapılmakta.

ECTS / Transkript: Evet.

Yurt olanakları: Okulun hemen yanında DUWO adı verilen residence tarzı bir yurt yer almakta ve öğrenciler  burada kalmakta. 2 kişilik odalar için 350 avro talep edilmekte.

Ulaşım olanakları: Hollanda’da ulaşım çok gelişmiş seviyede. Trenlerle her yere gidebilmektesiniz. Küçük bir ülke olduğundan seyahatler çok kısa sürmekte Hollanda vatandaşı olmadığınız için öğrenci pasosu alamıyorsunuz ancak indirimli bilet kullanma hakkınız bulunmakta.

Vize: Belgeleri hazırlayıp karşı okula göndermeniz yeterli olmakta, gereken bütün işlemler onlar tarafından yapılmakta. 1 hafta içinde konsolosluğa gidip vizenizi alabilmektesiniz. 560 avro ücret talep edilmekte.

İkamet: Ücretli olan izni almanız gerekmekte. Vize için verdiğiniz para içinden talep edilen miktar kesilmekte.

Kişisel görüşler: Hollanda genel olarak pahalı olduğu gibi, marketlerde diğer ülkelere kıyasla daha ucuza alışveriş yapabilmeniz mümkün olmakta. Ancak kur farkından dolayı en azından Türkiye’de harcadığınızdan 3 kat fazla para elinizden çıkmakta.