Hamburg

Akademik Takvimi: Ekim- Subat Nisan- Agustos

Oryantasyon programı ve içeriği: 3 gün süren oryantasyon dahilinde üniversite ve dersler hakkında genel bilgiler verilmekte.

Eğitim dili: İngilizce (Avrupa Çalışmaları bölümü için)

İngilizce ders açılıyor mu? Evet, derslere üniversitenin internet sayfasından ulaşılabilmekte.

Dil kursu: Dil kursu bulunmamakta fakat dil dersi almak mümkün olmakta.

ODTÜ ile Kıyaslama: ODTÜ’ye kıyasla Hamburg Üniversitesi’ndeki dersler daha çok pratiğe dayalı olmakta. Yani sunum, makale yazımı, simulasyon gibi öğeler derslerde daha ön planda yer almakta. Ayrıca blok ders yöntemi uygulanmakta.

ECTS / Transkript: Evet

Konaklama Olanakları: Üniversite yurt konusunda yardımcı olmakta. Aylık ücreti 265 euro olan yurt için 300 euro depozito istenmekte. Hostel imkanları da son derece geniş olmakta.

Ulaşım Olanakları: THY, Sun Express gibi havayolu şirketleri Hamburg’a doğrudan sefer düzenlemekteler. Şehir içi ulaşım olanakları da gayet yaygın, her yere otobüs ve metro bulunmakta. Dönem başında harç olarak okula 238 euro ödediğinizde “semester ticket” verilmekte. Bu kartla öğrenciler, otobüs ve metrolarda ücret ödemeden seyahat edebilmekte, ayrıca öğrenci yemekhanesinde (mensa) indirimli yemek yiyebilmekte.

Vize İşlemleri: Evraklar eksiksiz teslim edildiğinde 4-5 gün içinde vizeniz verilmekte.

İkamet İzni ve Ücretleri: Erasmus süresi 3 aydan fazla olduğu için göçmen bürosuna kayıt olmak gerekmekte. Bu işlem için 10-15 euro alınmakta.

Kişisel Görüşler: Halkın büyük çoğunluğu İngilizce konuşamıyor. Dolayısıyla gideceklere, gitmeden önce temel Almanca dersleri almalarını önerilmekte.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.