Duisburg Essen

Akademik Takvimi: Ekim- Subat Nisan- Agustos

Oryantasyon programı ve içeriği: 60 euro vererek katılabileceğiniz program 2 hafta sürmekte. Şehri ve okulu tanıma turları, yakın bölgelere turistik geziler, uluslararası toplantılar ve ilk gün ödüllü bilgi yarışmaları ve dil sınavı yapılmakta.

 Eğitim dili: Almanca-İngilizce (ancak master dersleri İngilizce )

Dil kursu: Ücretli olan kurs dönem içinde 3 ay sürmekte ve kredilendirilmekte.

ODTÜ ile Kıyaslama: Ders yükü az ve kolay olmasına rağmen zorluk derecesi ODTÜ’ye yakın olmakta. Dersler genellikle seminer şeklinde yapılmakta.

ECTS / Transkript:Evet

Konaklama Olanakları: 600 euro depozito ücreti olan yurtlar için aylık 250-320 euro talep edilmekte. Erasmus öğrencisi olarak yurtsuz kalma ihtimaliniz olmamakta.

Ulaşım Olanakları: En yakın havaalanı Dusseldorfta. Trenle 20 dakika uzaklıkta. Şehir içinde tramway veya otobüs, şehirlerarasında tren kullanılmakta. 245 euro ya alınan öğrenci kimliği ile toplu taşıma araçları kullanılabilmekte.

Vize İşlemleri: Erasmus öğrencileri için vize ücreti istenmemekte.

İkamet İzni ve Ücretleri: Ücretsiz olan izni almanız gerekmekte.

Kişisel Görüşler: Yurt parası, turistik ve kültürel etkinliklere katılma, yemek ve seyahat dahil aylık 800 euro yeterli olmakta. Verilen hibe sadece yurda ve ufak tefek masraflara gittiği için, kendi cebinizden de para götürmeniz gerekmekte.