Berlin Humboldt Üniversitesi

Erasmus Üniversiteleri Berlin Humboldt

Almanya’nın Berlin şehrinde bulunan ve orjinal ismi ise Humboldt-Universität zu Berlin olan Berlin Humboldt Üniversitesi (Humboldt University Berlin) ODTÜ ile Erasmus değişim programı olan ve kuruluşu 1810’lu yıllara dayanan Almanyanın en köklü üniversitelerdendir. Erasmus için gidecek öğrenciler üniversitenin eğitim dilinin Almanca olduğunu bilmelidir. Az sayıda İngilizce lisans dersi bulunmakta ve İngilizce dersler genelde master düzeyinde olmaktadır.

Akademik Takvimi:Ekim- Subat Nisan- Agustos dönemlerinden oluşmaktadır.

Oryantasyon programı ve içeriği: Berlin Humboldt Üniversitesi oryantasyon programı tek günden oluşmakta ve yeterli olmamaktadır. Uzun konferans ve ardından kampüs binalarını gezmekten oluşan bir program uygulanmakta.

Dil kursu: Okula ait bir dil kursu bulunmakla birlikte dönem içinde açılan kurslar da olmakta. 5 ACTS kredisi. ODTÜ’ de free elective olarak saydırılabilmektedir.

ODTÜ ile Kıyaslama: ODTÜ dersleri daha ağır olmaktadır.

ECTS / Transkript: Verilmektedir.

Konaklama ve barınma olanakları:

Yurtta kalmak isteyen bir öğrencinin yurttaki yerini Nisan-Mayıs gibi ayarlaması gerekmektedir.  Aksi halde barınma Berlin’de bir erasmus öğrencisi için ciddi problem oluşturmakta. 225 Euro aylık ücreti olan yurtların 220 Euro rezervasyon ücreti olmakta ve bu tutar dönem bitiminde iade edilmektedir. Başvurudan vazgeçer veya gelmemeye karar verirseniz bu ücret geri ödenmemekte.

Ulaşım Olanakları: THY ile gidiş dönüşlü bilet alarak ulaşım maliyetini düşürmek mümkündür. Humboldt kayıt döneminde öğrenciden bankadaki hesaplarına 237.13 EURO civarında bir para yatırmasını istemekte. Sonrasında ise Berlin içinde tüm toplu taşıma araçlarında dönem boyunca ücretsiz binmek için kullanılacak ada düzenlenmiş bir öğrenci kimliği verilmekte.

Vize İşlemleri: Vize süreci çok kolay olmakta. Herhangi bir ücret ödenmemekte.

İkamet İzni ve Ücretleri: Gerekmemekte. Erasmus öğrencisi olduğunuzu söylediğinizde ücret talep edilmemekte.

Kişisel Görüşler: Aylık ortalama 700 Euro barınma, yemek ve gezi masraflarını Berlin için karşılamaya yetmektedir. Berlin Almanya’nın en uygun fiyatlı kentlerinden biridir. Tarihi ve sanatsal yönü çok gelişmiş bir şehir. İçinde birçok saray ve müze bulunmakta. Öğrenci indirimiyle 5-8 Euro karşılığı gezilebilmekte. Orta Avrupa cumhuriyetleri (Polonya, Macaristan, Avusturya ve Çek Cumhuriyeti) başkentlerine de 20-30 Euro’ya otobüs ile birkaç saatlik bir yolculuk sonunda ulaşmak mümkün olmakta.

Daha Kapsamlı bilgiler için Erasmus Deneyimleri : Université de Nantes

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.