AGH University of Science and Technology

Üniversite & Bölüm : AGH University of Science and Technology

Ülke & Şehir             : Polonya – Krakow

Dönem                       : Güz

Akademik takvimi: Ekim – Şubat

Oryantasyon programı:  Okulun bir programı bulunmamakta. ESN’nin öğrencileri kaynaştırmak için düzenlediği 2 haftalık bir organizasyon yapılmakta.

Eğitim dili: Lehçe – İngilizce

İngilizce ders açılıyor mu?:  Uluslararası öğrencilere özel olarak açılan İngilizce derslerin yanı sıra bazı fakülteler de kendi öğrencilerine İngilizce dersler açmakta.

Dil kursu var mı?: Dönem başında diğer derslerle başlayan ücretsiz dil kursu bulunmakta ve kredilendirilmekte.

ODTÜ ile kıyaslama:  Fakülte derslerinin uluslararası derslere göre daha zor ve ders yükünün daha ağır olduğu söylenmekte. Uluslararası dersler ODTÜ’deki derslere göre zorluk derecesi yönünden düşük ve ders yükü bir hayli hafif olmakta. Çoğu ders bir sunum ve bir final sınavıyla geçilebilmekte.

ECTS / Transkript: Evet.

Yurt olanakları: Okul yurt olanağı sağlamakta. İnternet üzerinden başvurmanız gerekmekte. Aylık 260 – 390 zloty arasında değişen fiyatları olmakta. Depozito istenmemekte.

Ulaşım olanakları: Türkiye’den THY veya Lufthansa gibi şirketlerle direk uçabilmektesiniz veya daha ucuza başka bir Avrupa şehrine uçakla gidip oradan otobüsle (Polski Bus, Lux Express) Krakow’a ulaşım sağlayabilirsiniz. Öğrenci kartınızı temin ettikten sonra 1.40 zlotye (yaklaşık 1 TL) genellikle istediğiniz yerlere ulaşımı sağlayan 20 dk lık biletler alabilmektesiniz. Kullanım sıklığına göre haftalık, aylık veya dönemlik biletler de alabilirsiniz. Şehir içinde genellikle otobüs ve tramvay kullanılmakta. Yurtlar ve fakülte binaları arasında da 10-20 dk arası değişen bir yürüme mesafesi bulunmakta.

Vize süreci: Hem Polonya elçiliğinden hem de VFS adlı bir kurumdan alınabilmekte. İstenilen belgeler temin edildikten ve başvurulduktan sonra 1 haftadan kısa bir süre içinde vize çıkmakta.

İkamet izni: Alacağınız Ulusal D tipi vize geçerliliği boyunca ikamet iznini de içinde barındırdığı için ek bir izne gerek olmamakta. http://www.vfsglobal.com/poland/turkey/

Kişisel görüşler: Yurt, ulaşım, alışveriş, kültürel ve sosyal etkinlikler, yeme-içme dahil aylık yaklaşık 1000 zlotylik (yaklaşık 750 TL) bir masraf olmakta. Şehir ve ülke içinde gezilebilecek birçok müze ve tarihi yerler bulunmakta.